Özel Bilge Harvard ta

  • 2016-09-02 08:12:45 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Özel Bilge Harvard ta

Bölgemizin önemli eğitim kurumlarından Özel Bilge Anadolu Lisesi öğrencileri dünyanın en prestijli MUN etkinliği olan Harvard Model Birleşmiş Milletler Konferansına katılmaya hazırlanıyor.

Dün okulda konferansla ilgili yapılan toplantıya Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Milli Eğitim Şube Müdürleri Abdulkadir Çalışkan ve Veysi Gültekin, Özel Bilge Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurt, Lise Müdürü Gürbüz Okta, Ortaokul Müdürü Nuray Bora, MUN Danışmanı Zeynep Aksu, İngilizce Bölüm Başkanı Yeşim Vural ve İngilizce öğretmenleri katıldılar.  26 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan konferansta  14 öğrenci 9 ayrı komitede, MUN danışman öğretmeni Zeynep Aksu liderliğinde, Bangladeş’i temsil edecek. 

ANADOLU LİSESİ HARVARD YOLUNDA

Programla ilgili bilgi veren MUN Danışmanı Zeynep Aksu, “ ‘MUN’ (‘Model United Nations’), Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır, bir bakıma simülasyondur. Dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler, ‘MUN’ konferanslarında dünya meselelerini tartışarak sorunlara çözüm ararken, kültürel etkileşimi de sağlamış olurlar. Her delegenin, bir ülkeyi temsil ettiği konferanslar Birleşmiş Milletler’de bulunan komiteleri içerir ve ana dil İngilizce’dir. Tipik bir Birleşmiş Milletler konferansı şeklinde geçen MUN konferanslarında; öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu, Dünya sağlık Örgütü gibi alanlarda dünya gündeminde bulunan global sorunlara çözüm ararlar ve MUN konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletlere gönderilir.Konferansların sonunda çıkan çözüm önerileri Birleşmiş Milletler’e ulaştırılarak gençlerin bu konulardaki görüşleri bildirilmiş olur. Buna en güzel örnek; Kıbrıs’ın günümüzdeki durumu ve geleceğini şekillendirmiş olan ‘Kofi Annan Planı’nın taslağı ve ana hatlarının bir MUN konferansında yazılmış olduğu gerçeğidir.Öğrenciler için en güzel yanı ise; MUN konferanslarına dahil olarak edinilen sertifikalar kişinin CV dosyasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde de birçok örneği olduğu gibi, MUN aracılığı ile üniversite eğitimini ücretsiz (tam burslu) gören insanlar da mevcuttur.” Dedi. Aksu ayrıca Özel Bilge Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurt ve İngilizce öğretmenleri başta olmak üzere tüm okul yöneticilerine teşekkür etti.

“SONSUZ DESTEK VERİYORUZ”

Özel Bilge Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurt da projenin basit bir proje olmadığını söyledi. Ekibin bir yıldır neler yaşadığını kendisinin gördüğünü ifade eden Kurt; “Bilgi neredeyse ulaşın dedim ve tüm ekibe maddi ve manevi desteği her zaman vermeye hazır olduğumu söyledim” dedi.

 Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ise; Bilge Okullarının başarısını sürekli takip ettiklerin söyledi. Bilge okullarının sadece eğitimi düşünen bir kurum olduğunu söyleyen Karaman, “Bu yeni projenin bölgemizin ve ülkemizin de ufkuna katkı sunacağını düşünüyorum ve bizler de her zaman yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.