Gebze'de yoğun bakım sorunu

  • 2016-08-23 02:50:24 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze'de yoğun bakım sorunu

Gebze bölgesinde son bir haftada yaşanan iki ayrı çocuk kazası, yoğun bakım ünitesi eksikliğini gözler önüne serdi. Gebze’de o esnada boş yoğun bakım ünitesi olmadığı için çocuklardan birisi Sakarya’ya diğeri ise Derince’ye sevk edildi. Aileler bu duruma tepki gösterirken, uzmanlar ise yoğun bakın koordinasyonunun tamamen 112’nin sorumluluğunda olduğunu ifade ettiler.

Geçtiğimiz hafta Darıca’da 6 yaşındaki bir çocuk parkta bulduğu tansiyon hapını içince fenalaştı. Ailesi hemen Darıca Farabi Hastanesi’ne kaldırdı. Küçük çocuk yoğun bakım ünitesine alınması gerekiyordu ancak boş yer bulunamadı. 112’nin yönlendirdiği en yakın yer ise Sakarya’daydı.

Yine bir gün sonra başka bir çocuk camdan düşerek yaralandı. Bu çocuk da bölgemizde yoğun bakım ünitesi bulunamayınca Derince’ye sevk edildi.

‘Her an ölebilecek hasta’ olarak değerlendirilen yoğun bakım hastalarının uzak yerlere sevki ailelerin tepkisine yol açarken, uzmanlar 112’nin bu işle ilgilendiğini ifade ediyorlar.

 

700 bin nüfuslu bölgemizde edindiğimiz bilgilere göre ise genel yoğun bakım ünite sayısı 90 civarında. 25 tane de yeni doğan bebek bakım ünitesi bulunuyor. Gebze Fatih Devlet hastanesindeki yoğun bakım ünite sayısı ise 20 civarında. Vatandaşlar, bu sayının yetersiz olduğunu ileri sürerken, yetkililer dönemsel olarak bu tür olayların aynı anda yoğunlaşması ile yaşandığını ifade ediyorlar.