Levent Altun yazdı

  • 2016-08-22 10:16:26 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, her geçen gün yeni proje ve çalışmalarla Kocaeli sınırlarını aşıp, Türkiye’ye örnek oluyor.
Her 16 Ocak’ta tüm Türkiye’nin gözü Kocaeli’de oluyor örneğin. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısı yaptığı 16 Ocak tarihini ‘Basın Onur Günü’ olarak kutluyoruz. Tüm Türkiye’de kutlanması ve resmi tatil olması için de çalışmalarımız son aşamada.
Üyelerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için varımızla yoğumuzla çalışıyoruz. Öncelikle tüm Kocaeli genelinde ulaşımdan tamamen ücretsiz yararlanmaları için Türkiye’de ilk olan bir çalışma gerçekleştirdik. Sahada aktif muhabirlik yapan meslektaşlarımız, ulaşıma hiç ücret ödemiyorlar.
Yine aynı şekilde, aracı olanlar da tüm şehir genelinde ücretsiz park olanağından yararlanıyorlar.
Sağlık alanında, bölgemizdeki özel hastaneler ile yaptığımız anlaşmalarla yüzde 50 oranında indirimden yararlanıyorlar. Sigorta, eğitim ve birçok farklı sektörel kuruluşlarla da anlaşmalarımız sayesinde de indirim imkanlarından yararlanıyorlar.
Bugüne kadar hiç reklamını yapmasak da, belirli dönemlerde ihtiyaç sahibi olanlara erzak yardımı yapıyoruz. 
Mesleki gelişimlerini sağlamak için eğitim organizasyonları düzenliyoruz. 
Gazetecilik yorucu ve stresli bir meslek olduğu için çeşitli dönemlerde üyelerimize yönelik piknik, gezi, sinema ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Üyelerimiz hepsinden ücretsiz yararlanıyorlar. Önümüzdeki ay 100 üyemizi bir hafta boyunca 7 balkan ülkesini gezdireceğiz ve bir lira bile ücret almayacağız.
Daha iyi şartlarda çalışıp bir araya gelebilmeleri için medya evlerini hizmete sunduk. İzmit’te ve Darıca’daki medya evi ücretsiz olarak üyelerimizin hizmetinde. Hatta Darıca medya evinin açılışına gelen 70 ilin cemiyet başkanları kendi illerinde bu çalışmayı örnek alıyorlar. 
Üyelerimizin düğünlerinde beraberiz, cenazelerinde beraberiz. Sık sık üye ve gazete ziyareti yaparak sorunlarını ve beklentilerini dinliyoruz. 
Kurumsal olarak da çok fazla proje ürettik. Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile lisans programı, Kocaeli Kent Konseyi ve Gebze Kaymakamlığı ile bölgemiz ve Anadolu’nun birçok şehrine kitap kampanyasına katıldık, İyilik ödülüne layık görüldük.
30’uncu yılımıza özel bir dergi çalışması yaptık. Elde ettiğimiz gelir ile, cemiyetimize bir işyeri satın aldık ve kira gelirine kavuştuk.
Uzun süredir hayalini kurduğumuz konut projesinde artık mutlu sona doğru ilerliyoruz. 138 meslektaşımız, TOKİ aracılığıyla yapılan 4’er katlı 16 Ocak Basın Sitesi’nde faizsiz ve çok düşük ödeme ile ev sahibi olacak.
Kocaeli’nin dışında da önemli çalışmalara imza atıyoruz. Cemiyetimizin gücü ve etkisi tüm Türkiye’de hissediliyor. Başkanımız Çetin Gürol Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kuruluna, ben de Türkiye Gazeteciler Federasyonu Basın Vakfı Denetim kuruluna seçildim.
Diyarbakır’da zor şartlarda görev yapan 20 gazeteciyi 3 gün boyunca Gebze’de ağırladık. 3 gün boyunca Kocaeli’yi gezdirdik, orada yaşanan sorunları tüm Türkiye’ye aktarmak için Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’nın da katıldığı bir panel düzenledik. 
Aynı çalışmayı şimdi Mardinli meslektaşlarımız için yürütüyoruz.
Yaptığımız çalışmalara yerel yönetimleri, bürokratları, sivil toplum kuruluşlarını, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarını da katarak kentin dinamiklerini kendi gücümüze katıyoruz. 
Tüm bunları, kendi işlerimizden, özel hayatımızdan ve ailemizden fedakarlık ederek yapıyoruz. 
Evet görevimiz bu, karşılığında madalya ya da teşekkür beklemiyoruz. Tek beklentimiz, haksız iftira ve karalamalardan uzak kalmak. 
Biz de insanız, eksiğimiz ve hatalarımız olabilir. Yapıcı eleştirilere her zaman açık olduk ancak hiç kimse Türkiye’nin gözbebeği olan bir kuruma ve yönetim kurulu üyelerine atılan iftiralara, belden aşağı saldırılara kayıtsız kalacağımızı sanmasın. Tüzüğümüzün ilgili maddeleri, disiplinsizlik suçları hakkında yapılması gerekenler konusunda gayet açıktır. 
Başkan vekili olmaktan gurur duyduğum, başta başkanım Çetin Gürol olmak üzere yönetim kurulundaki yol arkadaşlarım Hakan Süer, Recep Şeyhoğlu, Ayşegül Kalaycı, Bahar Kaymakçı Erdoğan, Emre Tuncay, Erol Kaçmaz, Nebiye Azak, Mevlüt Soysal, Şive Bağdiken, Sercan Özden ve İbrahim Gürsel’den oluşan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, üyelerinin ve meslektaşlarının gücüyle daha büyük projeler gerçekleştirmeyi hedefliyo