Çetin Gürol, uyardı!

  • 2016-08-12 10:24:59 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çetin Gürol, uyardı!

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, cemiyeti bilinçli olarak karalayan ve yıpratanları sert bir şekilde uyararak, “Bu konuda bazı arkadaşların sosyal medyada saçma sapan açıklamalarını cemiyet tüzüğümüzün ilgili maddesi gereği, konumu ne olursa olsun gereken bundan önce yapıldığı gibi bundan sonra da yapılacaktır. Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin tüzüğünün ilgili maddeleri gereği gerekli işlem yapılacaktır” dedi.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu olarak seçildikleri günden itibaren meslektaşlarının her türlü sorununda yanlarında olmaya gayret ettiklerini belirten Gürol, “Ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan bazı arkadaşlarımız yaptığımız çalışmalarda sürekli art niyetli yaklaşımlar sergilemiş bizlere destek olmak yerine adeta Türkiye'nin gözbebeği olan cemiyetimizin ismini olumsuz telaffuz etmeyi kendilerine maharet saymışlardır. Sadece cemiyet yönetimini değil, aslında üyesi olduğu meslek örgütünü de kamuoyunda küçük düşürdüğünün farkında bile olamamışlardır. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyelerinin ve meslektaşlarının yanında olmaya devam edecektir. Şu bilinmelidir ki, basit hesaplar içerisinde olan art niyetli kişilere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla taviz verilmeyecek” dedi.

 

TÜM TÜRKİYE’NİN ÖRNEK ALDIĞI CEMİYET


Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin tüm Türkiye’ye örnek çalışmalar yaptığını hatırlatan Gürol şöyle devam etti:

 “Meslektaşlarına konut projesiyle Türkiye'nin tüm cemiyetlerinin örnek aldığı; 30 yıl sonra cemiyetimizin kendine ait bir mülkünün alınarak cemiyet adına işlendiği; Yüksek lisans projesiyle Türkiye'nin ilk Kalkınma Ajansı projesini yaptığı;  son süreçte 100 meslektaşını yurtdışı projesi ile Balkanlardaki Türk gazeteciler ile buluşturmak noktasında startını veren ve önümüzdeki ay bu projeyi de hayata geçirecek olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin yönetim kurulundaki arkadaşlarımıza özverilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak yönetim kurulundaki hiç bir arkadaşımın motivasyonunu bozacak haksız karalamaları kabul etmeyeceğiz. Bu konuda bazı arkadaşların sosyal medyada saçma sapan açıklamalarını cemiyet tüzüğümüzün ilgili maddesi gereği, konumu ne olursa olsun gereken bundan önce yapıldığı gibi bundan sonra da yapılacaktır.Gözleri kör, kulakları sağır ve hisleri yok olmuş kişilere yapacak bir şeyimiz yok. Onlar kendi dünyalarında kendi benlikleri ile kavga etmeye devam etsinler. Biz 350 üyesi ile her geçen gün gelişen bir yapı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizim kapımızı bayrağımız ve misaki milli sınırları ile sorunu olmayan kim çalar ise onlarla yol yürümeye devam edeceğiz.

 

MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Başkan Gürol, Kocaeli’de kapatılan 3 gazetenin ardından işsiz kalan meslektaşları için de yoğun bir çalışma yaptıklarını belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL kararı ile kentimizdeki 3 gazete kapatılmıştır. Bu süreçten sonra kapanan gazetelerdeki meslektaşlarımızla alakalı olarak yönetim kurulumuz yoğun bir çalışma içerisine girmiş ilk etapta terörle bağlantısı bulunmayan meslektaşlarımızın işsizlik sigortasından faydalanabilmesi için girişimler başlatılmıştır. 
Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık, Kocaeli Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti il Başkanımız Şemsettin Ceyhan ve ilgili bürokratlarımıza yaptığımız görüşmeler neticesinde işsizlik sigortası ile alakalı olarak sorun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletilmiştir. 
SGK Genel Müdürlüğümüz tarafından konu değerlendirilerek, 2016 ya 16 sayılı genelge ile kapatılan gazetelerin çalışanlarının sigortalılıkları resen düşürülmesi kararı alınmıştır. 
Bu süreç sonrasında meslektaşlarımızın işsizlik sigortasından faydalanabilmelerinin önü açılmıştır. Bu konuda genelgenin çıkması sonrasında SGK İl Müdürümüz Nurettin Nacar, İşkur İl Müdürümüz Ulvi Yılmaz ile sürekli temas halinde olunmuştur. Süreçle ilgili meslektaşlarımız an be an bilgilendirilmiş meslektaşlarımızın İşkur İl Müdürlüğü'ne müracaatları başlamıştır. Bu süreçte kapatılma kararı alınan gazetelerin isimleriyle kurum şirket ve şahıs isimleri aynı olmayınca işsizlik sigortasına başvuran meslektaşlarımızın başvuruları doğal olarak sistemde red edilmiştir. 
Halbuki, bugün sabah mesai başlamasından itibaren bu konuyla alakalı olarak gerek SGK gerekse, İşkur İl Müdürümüz ile yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımız konunun takipçisi olmuşlardır. Maalesef her zaman meslektaşlarımıza bir telefon kadar yakın iken, bizlerle her meslektaşımız sürekli görüşmeler yaparken, böylesi bir gelişmede bazı meslektaşlarımız bizi aramak yerine başvuru sahibi meslektaşlarımızı yanlış bilgilendirilmişlerdir. Bu arkadaşlarında yönetim kurulumuzdaki arkadaşların moral motivasyonlarını bozmak yerine destek vermelerini tavsiye ediyorum.  Diğer taraftan bürokratik işlemlerin tamamlanması ile birlikte İŞKUR’a başvuran meslektaşlarımıza işsizlik ödeneği ile ilgili olumlu mesajlarda gelmeye başlamıştır. 
Şimdi bu karalama propagandasını yapan birkaç arkadaş acaba ne yazacaklar merak ediyorum. 
İşkur İl müdürümüz Ulvi Yılmaz ve SGK İl müdürümüz Nurettin Nacar’a da arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum.