BAL takımları Türkiye kupasında

  • 2016-08-12 09:09:55 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
BAL takımları Türkiye kupasında

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Genel Başkanı Ali Düşmez, yeni sezonda Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek kulüp başkanları ve temsilcileri ile İstinye’de ki ASKF Binası’nın konferans salonunda bir araya geldi. Toplantıya Gebzespor adına Adem Yıldırım Çayırovaspor adına Başkan Murat Gültekin ve Asbaşkan Abbas Sır katıldı.

Düşmez, Türkiye Kupası’nda Bölgesel Amatör Futbol Lig takımlarının da yer almasının Türk futbolu adına bir devrim olduğunu ifade ederken BAL Ligi'ndeki esas amacın ise profesyonel takımı olmayan şehirlerin, profesyonel heyecan yaşaması olduğunu söyledi. Bölgeler arası karşılaşmalarda 15 bine yaklaşan seyirci sayısı olduğunu belirten Düşmez, BAL'ın ikinci ve üçüncü ligdeki seyirci ortalamasını da zorladığını belirtti. Türkiye Kupası'nın Türkiye'yi kucaklıyor olmasının bir devrim olduğunun altını çizen Düşmez, BAL Ligi takımlarının Türkiye Kupası'na katılmasının çok önemli bir kırılma noktası olduğunu vurguladı. BAL'da mücadele eden ve Türkiye Kupası'nda tur atlayan birçok takımın olduğunu hatırlatan Düşmez, bu durumun da futbol adına büyük bir gelişme olduğunu kaydetti.

 

AMATÖR DEVRİMDİR

 

 

 Türkiye Kupası'nda, BAL takımlarının oynamasının Türk futbolu adına bir devrim olduğunu belirten Düşmez, "Ama maalesef bu devrim, Süper Lig'de bir futbolcunun bir gece kulübünde çıkmasından daha az gösteriliyor ve işleniyor. Ama azimle bu yolda futbolun ve sporun gelişmesine katkı vermeye devam edeceğiz. BAL Ligi'nin futbola sunduğu inanılmaz avantajları var. Son 3 yılda Türkiye'de futbolcu sayısı yüzde 34 arttı. Son 20 yılda eksiye düşme vardı ama artı yoktu. Çok şükür 3-5 senedir artma temayülünde, son 2 senedir de ciddi artışlar var. Burada BAL Ligi'nin getirdiği katkı var" şeklinde konuştu.