GTÜ'de basın toplantısı

  • 2016-07-20 10:37:10 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
GTÜ'de basın toplantısı

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, yeni eğitim döneminde üniversitelerine kayıt yaptıracak tüm öğrencilere burs olanağı sağlayacaklarını söyledi. Üniversitenin sosyal tesislerinde bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Görgün, “Türkiye’nin en iyi akademik kadrosu ve donanımına sahip üniversitesiyiz. Burada okuyacak öğrenciler çok avantajlı olacak. Başarılı öğrencileri üniversitemize çekmek için vakfımız aracılığıyla her öğrenciye burs vereceğiz. Sınavda ilk 5 binlik dilimde olan öğrencilere aylık Bin TL, 5-10 bin arasındakilere 750, 10-20 bin arasındakilere 500, 20-30 bin arasındakilere 400, 30-50 bin arasındakilere 300 ve 50 bin üzeri öğrencilere de aylık 200 lira burs vereceğiz” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİ ARASINDA

 

Prof. Dr. Görgün, Gebze Teknik Üniversitesi’nin hem akademik hem donanım açısından Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında olduğunu kaydederek, “2016’da URAP tarafından yapılan değerlendirmelerde Türkiye’nin köklü üniversitelerini geride bırakıp ‘Tıp Fakülteleri olmayan üniversiteler sıralamasında 2’nci, Devlet Üniversiteleri ve tüm üniversiteler arasında 5’inci, Girişimcilik Endeksinde ise lider konumda bulunmaktadır” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Görgün, GTÜ’nün Bilkent, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi gibi üniversiteleri geride bıraktığını da sözlerine ekledi.

Gebze Teknik Üniversitesi’nin lisans eğitimi veren 4 fakültede öğrenim gören 2427 öğrenci ve 9 lisans üstü programında 3518 olmak üzere toplam 5 bin 940 öğrencisi bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Görgün, yeni eğitim döneminde lisans ve lisans üstü 1000’e yakın öğrenci alınacağını söyledi.

 

DARBEYE KARŞI TEPKİ

 

 

GTÜ rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün toplantıda ayrıca 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimini de kınadı. Şehitler için Fatiha okuyan ve yaralılara acil şifa dileyen Prof. Dr. Görgün, 1577 dekanın YÖK tarafından güvenlik taraması nedeniyle istifalarının istendiğini, kendi üniversitelerinden 4 dekanın da bu nedenle istifalarını verdiğini söyledi.