Hürriyet meclise taşıdı

  • 2016-07-14 07:49:10 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Hürriyet meclise taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Darıca Belediyesi tarafından mecliste kabul edilen Termal Grup projesini meclise taşıdı. Hürriyet, verdiği soru önergesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye bu projenin Cumhurbaşkanının eski danışmanına verilip verilmediğini sordu ve “Bu proje Darıca’nın katili olur” dedi.

CHP Darıca ilçe başkanı ve meclis grubunun da mahkemeye verdiği Termal Grup projesi, şimdi de Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine girdi. CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet tarafından verilen soru önergesinde proje eleştirildi.

 

YÖNETMELİKLER HİÇE SAYILIYOR

 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Darıca Emek Mahallesi’nde Termal Grup isimli firmanın projesini meclise taşıdı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yanıtlaması için yazılı soru önergesi sundu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Hürriyet, “Resmi Gazetede yayınlanan ‘Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin  İmar Plan Değişikliklerini ilgili maddesinde kat adetlerinin yörenin yerleşim özellikleri, dokusu ve kimliğini dikkate almak zorunda olduğunu ve kentin silüetinin de etkilenmemesi gerektiğini belirtir. Ancak bu yükseklikte bir yapı Darıca’nın silüetini de olumsuz yönde etkileyeceği ortadadır. Ayrıca Bu firma kendine ait 350 bin metre kare yeri olmasına rağmen, projesini 590 bin metre kare üzerinden hazırlamıştır” dedi.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE RANT SAĞLANIYOR

Açıklamalarına devam eden CHP Milletvekili Hürriyet, “Belediyenin çok değerli yaklaşık 10 bin metrekare arsası da plan değişikliği ile şahsa devrediliyor. Belediyenin arsasının ederi şahsın vermeyi taahhüt ettiği arsanın en az 5 katıdır. Belediyenin devrettiği arsa yaklaşık olarak 50 Milyon lira iken en yüksek inşaat kalitesinde spor kompleksi de dahil taahhüt edilen arsanın ederi 15 Milyon liradır. Ayrıca sosyal ve teknik altyapı alanları olarak ayrılan bu alanların çok önemli bir kısmımın özel statüde olması ve dolayısıyla aslında bu kapsamda kamuya terk etmesi gereken yerlere özel hastane, özel okul ve kültürel tesis yapılacak ve oralardan da kar elde edilecek” dedi.

“BU PROJE DARICA’NIN KATİLİ OLUR”

Termal Grup isimli firmanın projesinin rant koktuğunu ve projenin Darıca’nın katili olabileceğini de belirten Hürriyet, “Söz konusu projenin plan değişikliği 576 bin metrekare esas alınmış ve tahminen 13 bin kişinin yaşayacağı değerlendirilerek örneğin spor tesis alanı olarak 9 bin 300, dini tesis alanı olarak 3 bin metrekareyi bu maddeye göre tahsis etmiştir. Plan notunun 15nci maddesine göre inşaat alanı 920 bin metrekareye ve emsal 2,4’e çıkınca burada 30 bin kişi yaşayacak ve böylece 13 bin kişi için ayrılan bu yerler çok yetersiz kalacak” şeklinde konuştu.  

TERMAL GRUP CUMHURBAŞKANININ ESKİ DANIŞMANININ MI?

İşte CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in bakana yönelttiği sorular;

1.     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu projeden bir bilgisi bulunmakta mıdır?

2.     Söz konusu Termal Grup isimli firmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ve AKP’nin bir milletvekiline ait olduğu dillendirilmektedir. Bu doğru mudur? Doğru ise bu durum uygunsuz plan değişikliklerini etkilemiş midir?

3.     Bakanlığınız tarafından ilgili projenin; kanunun eşitlik ilkesine aykırı olması, kişiye özel imar değişikliği yapılması, yasa ve yönetmeliklere aykırı ve kamu zararına sebep olması, Darıca’nın silüetini tahrip etmesi açısından incelenmesi ve bu uygunsuzlukların sizler tarafınızdan da tespit edilmesi halinde projenin iptal edilmesi mümkün müdür?