Bugün Gebze'ye yürüdüler yarın Taksim'e yürüyecekler

  • 2013-09-20 05:22:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bugün Gebze'ye yürüdüler yarın Taksim'e yürüyecekler

İşverenin üretimi durdurması ve maaş ve tazminatlarının ödenmediği iddiasıyla 2 haftadır işyerinde eylem yapan FENİŞ Alüminyum çalışanları fabrikanın bulunduğu Beylikbağı Mahallesi’nden Gebze’ye yürüdü.  İşyerinde örgütlü olan Çelik İş Sendikası  Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç ve 420 işçi yürüyüş boyunca hükümet ve işveren aleyhine sloganlar attılar. Yaklaşık 3 km boyunca ellerinde dövizler ve pankartlarla yürüyen işçilere çevre esnafı ve evlerden de vatandaşlar alkışlarla destek verdi. Gebze Sendikalar Birliği’ne bağlı sendikaların temsilcilerinin de katıldığı, Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu. Gebze Sendikalar Birliği adına Petrol İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz konuşma yaptı. Akyüz, ‘’Bu yaşananlar ne ilk ne de sondur. Bunlardan hepimizin ders çıkarması gerek. Bizim birliğe, ortak duruşa  ihtiyacımız var. Ülkeyi yönetenler bu çileyi görmek zorunda aksi takdirde 2’nci bir SEKA örneği yaşanacaktır.  Sizler yalnız değilsiniz her zaman yanınızdayız.’’ Şeklinde konuştu.

 

Süleyman Akyüz’ün ardından Çelik İş Sendikası  Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç  basın açıklaması okudu. Koç şöyle dedi; ‘’

 

30 yıldan bu yana ÇELİK-İŞ SENDİKASI’ nın örgütlü bulunduğu ülkemizin ve bölgemizin önemli sanayi kuruluşlarından FENİŞ ALÜMİNYUM A.Ş. işyeri işçileriyiz.Şirket yönetimi 9 Eylül 2013 tarihinde üretime ara verdiğini ilan etmiş ve 11 Eylül 2013 tarihinde iş akitlerimiz feshedilmiştir. Ancak ücret, kıdem ve ihbar tazminatlarımızı ödenmemiştir. İşverenin üretime ara vereceğini ve haklarımızı ödemeden bizi çıkartması nedeniyle işyerini terk etmeyerek direniş başlatmış bulunmaktayız. 13 gündür işyerini terk etmeyerek direnişimizi sürdürüyoruz. Bize yapılmak istenen haksızlığı asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. 50 gündür ücret almadan yaşamaya çalışıyoruz. Okulların açıldığı bu dönemde çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadığımızdan çocuklarımızı okullara gönderemiyoruz. Zamanında maaşlarımızı alamadığımızdan, ücret tazminatlarımız ödenmeden işten çıkarıldığımız için, ev kirası, elektrik, su parası vb. ödemeleri yapamıyoruz. Kredi kartlarımız ve kullandığımız krediler nedeniyle arkadaşlarımızın birçoğu haciz tehdidi ile karşı karşıya. FENİŞ İŞÇİLERİ olarak sendikamız ÇELİK-İŞ öncülüğünde sürdürdüğümüz direnişi tüm Gebze ve Türkiye kamuoyuna duyurmaya, hakkımızı olanı almaya kararlıyız.Anayasamızda ülkemizin demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmektedir. Sosyal devletin çalışanlarına ve vatandaşlarına sahip çıkması sahiplenmesi gerekmektedir.

 

Bu mücadelenin yerelden ulusala taşınması için FENİŞ Alüminyum çalışanları 21 Eylül Cumartesi günü saat 16:00’da Taksim Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapacaktır. Bu mücadelenin sadece bizim eylemlerimizle değil emek kenti Gebze’nin emekçilerinin desteğiyle kazanılacağını biliyor ve siz sınıf kardeşlerimizi mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz.’’

 

Basın açıklamasının ardından topluluk Eskiçarşı istikametinden AK Parti Gebze İlçe Teşkilatı önüne gelerek burada sloganlar attı. Topluluk daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.