Darıca’nın dünü bugünü sempozyumda ele alındı

  • 2016-05-11 02:31:21 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
 Darıca’nın dünü bugünü sempozyumda ele alındı

-Darıca’nın geçmişi ve bugünü 1.Darıca Sempozyumu’nda ele alındı. Darıca Belediyesi ve Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinin işbirliğinde gerçekleştirilen sempozyumda Darıca tarihinden kültürüne, turizminden yatırım alanlarına kadar enine boyuna masaya yatırıldı.

Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde Sempozyum düzenlenen sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak Darıca’nın

Tarihçilerin ve yaşayanların anlatımlarından edinilen bilgileriyle birlikte Darıca dün neydi bugün ne olduğunu çok iyi gözlemlediklerini söyledi.

Darıca’nın Çok hızlı göç artışı ve yapılaşma ile birlikte müthiş bir nüfus akınına uğradığını ifade eden Başkan Karabacak; 70’li yıllarda bu bölgeye geldiğimizde 5-6 bin civarında bir nüfus vardı. Sanayinin kurulu olması, yoğun göç ve yaşam standartlarının bölgede iyi olmasının yanı sıra İstanbul’a sınır olmasından dolayı ilçe tercih sebebi olmuştur. Bugün ise göç tersine dönerek İstanbul’dan çok sayıda vatandaşımız Darıca’ya yerleşmiştir. Göç yoğunluğu devam ettikçe de sıkıntılar ortaya çıkmakta örneğin 12 yıl önce 85 bin nüfuslu bir şehirdik trafik diye bir sorunumuz yoktu bugün ise 185 bin nüfus haline gelmiştir.’’ Eklinde konuştu.

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman’da sempozyumda yaptığı konuşmada Darıca’nın geçmiş yıllarda Üsküdar’a bağlı bir nahiye olmasından ötürü de bugünde İstanbul’un da bir kapısı olduğunu vurguladı. Darıca’nın bugün artık 200 bine yaklaşan nüfusuyla en çok tercih edilen ilçeler arasında olduğunu ifade eden Ömer Karaman Darıca’nın ileriki yıllarda çok daha güzel ve modern bir yerleşim yeri olacağını da söyledi.

Kaymakam Ömer Karaman’ın konuşmasının ardından sempozyumun ilk konuşmacısı Darıcalı Araştırmacı-Yazar Kerem Kolcuoğlu Darıca; Bir sahil ve Bir Yaşam konulu söyleşi yaptı. Kolcuoğlu, Darıca’nın 400 yıllık tarihinden günümüze kadar olan süreci anlattı. Kolcuoğlu’nun ardın dan da çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler Darıca’yı tarihinden kültürüne, turizminden yatırım alanlarına kadar enine boyuna masaya yatırdılar.

Sempozyum nedeniyle kültür merkezinde Darıca ile ilgili eski fotoğrafların yer aldığı sergi de açıldı.