CHP’liler Darıca meclisini terk etti

  • 2016-05-10 02:14:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP’liler Darıca meclisini terk etti

CHP’liler Darıca meclisini terk etti

-Darıca Belediyesi’nin Mayıs ayı ikinci toplantısında belediye geliri 92 milyon 594 bin TL gideri ise 83 milyon 14 bin TL olarak kabul edildi. CHP grubu Başkan Şükrü Karabacak’ın CHP İlçe Başkanı Yakup Törk ve partilileri meclis üyelerinin arkasında değil bir koltuk gerisinde oturmalarını istemesini protesto ederek meclisi terk ettiler.

Darıca Belediyesi Mayıs ayı ikinci oturumu yapıldı. Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında ilginç bir olay yaşandı. Toplantıda bir önceki meclis de komisyonlara havale edilen önergeler ve 2015 yılı kesin hesap gündemi konuşulurken Belediye Başkanı Şükrü Karabacak CHP’li meclis üyelerinin hemen arkasında oturan CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk ve yanındaki partililerin bir sıra boş bırakarak arkaya geçmelerini istedi. İlçe Başkanı Yakup Törk grup başkanı olduğunu söylemesi üzerine başkan Karabacak’’ grup başkanı diye bir şey yok. Meclis üyesi değilsiniz dedi. Yakup Törk’de’’ çıkmak durumunda kalacağım’’ dedi. Bunun üzerine Karabacak İstiyorsanız çıkabilirsiniz. Meclisi ben yönetirim meclisin kuralları budur. Arada bir boşluk olması gerekir. İç tüzük bunu gerektirir. Bu sadece sizin için geçerli bir şey değil hangi parti veya grup olursa olsun bu uygulanır.’’ Şeklinde konuştu.Bunun üzerine önce Yakup Törk ve partililer  daha sonra da CHP’li meclis üyeleri meclis toplantısını terk etti.

Bunun üzerine sinirlenen  Başkan Karabacak CHP’lileri kınadığını söyledi. Başkan Karabacak ‘’ana muhalefeti esefle kınıyorum. İlçe başkanı meclis üyesi değildir bu nedenle meclis üyelerinin içinde olamaz sadece dinleme hakkına sahiptir. Kibarca nezaketle uyardık arada mesafe olsun dedik. Bu tür provakatif eylem halkın verdiği oyun karşılığı olmamalı. Halkın düşüncesini anlatmak yerine meclisi terketmek doğru değildir. Burada evcilik, tiyatro oynamıyoruz. Alırım misketlerimi giderim diyemezsiniz burada oyun oynamıyoruz 185 bin nüfuslu ilçeyi yönetiyoruz. Bu meclise ve Darıca halkına saygısızlıktır.’’ Şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında Darıca Belediyesi’nin 2015 yılı kesin hesabı oylandı. Buna göre belediyenin geliri 92 milyon 594 bin TL, gideri ise 83 milyon 514 bin TL olarak oy birliği ile oylandı.

 

CHP Grup sözcüsü İbrahim Karslı yaptığı açıklamada Yakup Törk’ün sükuneti bozmadığını ve konuşmadığını ancak Başkan Karabacak’ın durduk yere arka sıraya geçmesini istemesi üzerine Törk’ün toplantıyı terk ettiğini ifade etti. İlçe Başkanının çıkması üzerine kendilerinin de meclisi terk ettiklerini vurgulayan Karslı Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın olmayan bir kanun maddesini uygulamaya koyarak meclis iradesine ipotek koyduğunu bunun amacının da komisyonlardaki şerhler olduğunu ileri sürdü.