Akın Ekici'nin 'Yansıma'sı sergileniyor

  • 2016-05-09 08:39:20 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Akın Ekici'nin 'Yansıma'sı sergileniyor

İnsan & doğa üzerine soyutlamaları, kendine özgü tekniğiyle son dönemin başarılı ressamları arasında gösterilen Akın Ekici, solo sergisi ‘YANSIMA’ yı 2 Haziran 2016’daNiş Art Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Sergi, 17 Haziran tarihine kadar gezilebilecek.

Sergide insan ve doğa arasındaki ortak duyguları yansıtmayı hedeflediğini dile getiren Ekici, “Bu ortak duygular nelerdir? Mutluluk, coşku, umut, heyecan, mutsuzluk, karamsarlık, hüzün, umutsuzluk gibi insana özgü olduğu olduğu düşünülen duygular aslında doğada da aynen tecelli etmektedir. İnsanda gördüğümüz durum ve duyguların tamamının doğada da varolduğuna inanıyorum. Nasıl ki yemyeşil canlı bir doğa gördüğümüzde içimiz coşku, mutluluk, neşe doluyorsa aynı şekilde yıpranmış, tarumar edilmiş bir yer gördüğümüzde de keder, hüzün, depresif duygular baş gösteriyor. Biz neyi hissediyorsak inanıyorum ki doğa da aynı şeyi hissediyor, tıpkı ikiz kardeş gibi” dedi.

 

Niçin ‘Yansıma’ ?

 

İnsanın varoluş süreci içerisinde doğanın bir parçası olduğuna dikkat çeken Ressam Akın Ekici, sergi için neden ‘Yansıma’ ismini seçtiğini ise şu cümleyle açıkladı:  “İnsan kendi yansımasını doğada bulur, doğa da tıpkı insanın aynadaki aksi gibidir. Hiç şüphesiz ki insan varoluş süreci içerisinde doğanın bir parçasıdır. Önce doğa kendini bulmuş, doğadan bir parça olarak ise sonra insan meydana gelmiş. İnsan, ölümle birlikte tekrar doğaya dönmüş. Dolayısıyla aslında insanla doğayı birbirinden ayırt etmek mümkün değil. Kendini görmek isteyen insan doğaya bakmalı, doğayı görmek istiyorsa da kendine. Zira sen nasılsan çevreni de o hale getireceksin.

Ayrıca sergimizin konsept resmi olan mavi rengin yoğunlukta olduğu ‘Varoluş’ da insanla doğa arasındaki tekliği anlatıyor. Yani, doğa bir plânkton gibi okyanusun kalbinden, çocuk ise içi su ile dolu bir ana rahminden doğuyor”  diye konuştu.

 

Resim yapma tekniği ile ilgili bilgiler de veren Akın Ekici, kendine has geliştirdiği tarz ile de dikkat çekiyor. Sanatçının hiç fırça kullanmadan spatula tekniği ile yaptığı eserler büyük beğeni topluyor. Tuval üzerine farklı kuvvet ve açılar uygulayarak dokular ve izler bırakan Sanatçı, “Bu teknik ile kendimi resim yaparken daha çok özgür hissediyorum. Kendimi daha iyi ifade edebildiğim doğa soyutlamaları yapıyorum. Hepsinin bir hikâyesi var tabii ancak asıl olan görenin yüklediği manâda gizli.” diye konuştu.