Levent Altun yazdı

  • 2016-05-02 02:46:40 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Gebze Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında kuşkusuz gündemin en önemli konusu, Fatih Sultan Mehmet’in Otağının bulunduğu alanın Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılması iddiasıydı.

CHP’li meclis üyesi Yılmaz Bulut’un gündeme getirdiği konuyu Gebze belediye başkanı Adnan Köşker evirdi, çevirdi ve istediği gibi yanıtladı!

195 bin metrekarelik bu alanın bir bölümünün (30-40 bin metrekare civarı) Fatih’in otağı olarak bırakılması, geri kalanının da özelleştirilmesi düşünülüyor gibi bir hava sezdim.

Karadeniz Holding 2010 yılından bu yana o alanda 1.000 dönümlük bir liman projesi hayata geçirmeyi planlıyor. Eski TOE fabrika alanını alan firma, bu araziye sınır olan Hünkar Çayırı’ndan da hatırı sayılır bir arazi almayı hedefliyor.

Ak Partililer her ne kadar böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyleseler de, arazinin büyük bölümü elden gittiğinde, ‘Fatih’in Otağı duruyor’ tesellisiyle insanları yumuşatmayı planlayacaklardır!

Yarın Gebze Kültür Merkezi’nde vefatının 535’inci yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet’i anma etkinliği yapılacak.

Anma etkinliklerine denk gelen bu arazi satış konusu, ‘Fatih’i analım, yerini satalım’ ya da ‘Hünkar’a vefa mı, veda mı’ gibi manşetleri de akıllarımıza kazıyor doğrusu.

Meclis görüşmelerinin bir başka önemli konusu da CHP için önemliydi. Geçen mecliste yapılan komisyon seçimlerinde CHP’den Mimar Salih Işık İmar Komisyonu’na, Eşref Emin Güzey de Hukuk Komisyonu’na aday olmuştu Aynı partinin meclis üyeleri Murat Erdoğan ve Fahrettin bostan da kendi partisinden meclis üyesi arkadaşına rakip olmuştu.

Murat Erdoğan ve Fahrettin Bostan, oy fazlalığı olan Ak Partili meclis üyelerinin oylarıyla seçilmişlerdi. Ancak partilerinden istifa edince, iş değişti!

Yasaya göre, İmar ve Hukuk Komisyonu’na CHP’den temsilciler olmalıydı. Böylece Murat Erdoğan ve Fahrettin Bostan’ın komisyon üyelikleri düştü, yerine CHP’li Salih Işık ve Serkan Davutoğlu geldi.

Bu tablo, CHP’nin rövanşı gibi değerlendirilebilir çünkü Ak Partililer, İmar Komisyonuna CHP’li bir mimarın yerine nedense bir öğretmeni seçmeyi uygun görmüşlerdi! Bu da üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

CHP adına buradaki bir başka önemli konu, parti disiplinini sağlamak için daha somut ve radikal kararlar almasıdır.

 

Partiyi karalamayı, yıpratmayı ve görevdeki ilçe yönetimine düşman olmayı bazıları hala demokrasi olarak görüyorlar. Bu partinin üyeleri de, meclis üyeleri de, her kademesindeki yöneticileri de parti içi saygıyı ve disiplini öğrenmelidir.