İlk geçiş Mayıs ayında

  • 2016-02-11 01:21:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İlk geçiş Mayıs ayında

Körfez Köprüsünde devam eden çalışmaları incelemek için Kocaeli’ye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Mayıs ayının sonu itibariyle de İstanbul köprü kesimi de dahil, İzmit çıkışına kadar açılmış olacağını söyledi.

Bakan Yıldırım ilk olarak Dilovası şantiyesinde Körfez Geçiş Köprüsü çalışmaları hakkında brifing aldıktan sonra Dilovası–Orhangazi arası otoyol güzergahında tetkik ve denetlemelerde bulundu. Otoyol üzerinde bulunan 3591 metre uzunluğunda olan Samanlı Tünelinde çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, “İstanbul-İzmir otoyolunun İzmit Körfez Geçiş Köprüsündeki çalışmaları yerinde gördük. Köprümüz dünyanın en büyük 4 ncü köprüsü. Bu önemli projeyi tamamen Türk mühendislerimiz, Türk işçilerimiz ve Karayollarının fedakar çalışanları tarafından gerçekleştiriyoruz. Bugünkü ziyaretimizin ana amacı, Yalova-İzmit bağlantısında, İzmit Körfez çıkışına kadar olan bölümü yakında hizmete açacağız. Açılıştan önce yerinde incelemelerde bulunduk. Mayıs ayının sonu itibariyle de İstanbul köprü kesimi de dahil, İzmit çıkışına kadar açılmış olacak. Bu senenin sonuna kalmadan da İstanbul-Bursa arası çevre yolu tamamen bitirilecek ve 2018 yılına kadar bütün çalışmalar tamamlanmış olacak.

Bu otoyol ve köprünün finansman dahil maliyeti 30 katrilyona yakın. Bugüne kadar kamulaştırma ve yapım olarak harcanan kısım 12 milyar Türk lirası. İstanbul-İzmir otoyolu tamamen bittiğinde İstanbul’dan İzmir’e 2 saat 50 dakikada gidilecek. Marmara ve Ege bölgesi artık birbiriyle birleşmiş olacak. Mayıs ayında Körfez Geçiş köprüsünden İzmit’ten Yalova istikametine 6 dakika da geçilecek.’’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve beraberindekiler, Körfez geçiş köprüsünün Yalova kısmında tamamlanan köprü ayaklarında incelemelerde bulunduktan sonra Kocaeli’den ayrıldı.