Sigorta, HGS ve OGS’ye düzenleme

  • 2016-02-09 03:25:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Sigorta, HGS ve OGS’ye düzenleme

Kamuoyunda yankı getiren Zorunlu trafik sigortası ve HGS-OGS konularında çalışma başlatıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: "(Zorunlu trafik sigortası ile ilgili çalışma başlatıldığını HSG ve OGS cezaları ile ilgili O işlerde artık sorun olmadığını Artık cezalar uzak mesafelere göre değil, ne zaman olursa olsun, gittiği mesafeye ile sınırlı olacak. " dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Zorunlu Trafik Sigortası primleri ile HGS ve OGS cezaları konusunda düzenleme yaptıklarını belirtti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Ticaret Odası (İTO)'da düzenlenen "Karayolu Taşımacılığı'nda Verimlilik ve 2023 Vizyonu" başlıklı toplantıda sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Zorunlu Trafik Sigortası primlerinin yüksekliği konusunda soru sorulması üzerine, "Bu işi bir düzene intizama sokacağız. Geçen hafta bunun kararını aldık. Ne tür iyileştirme yapılabilirse, bunların hepsini yapacağız. Trafik sigortasıyla, kasko birleştirilebilir bu da bir çözüm. Kapsamla ilgili bir takım sıkıntılar var. Primleri artıran kapsam, kapsam tekrar gözden geçirilecek. Ona göre makul bir çözüm üretmeye gayret edeceğiz" dedi.

HGS VE OGS CEZALARI

 

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS)'ninde cezaların düzeldiğini belirten Bakan Yıldırım, "O işlerde artık sorun yok. Çünkü yeni yasal düzenleme yapıldı. Artık cezalar uzak mesafelere göre değil, ne zaman olursa olsun, gittiği mesafeye ile sınırlı olacak. Geçer geçemez hemen SMS ile uyaracak, 12 gün süre verecek. Bu süre içerisinde öderse yine cezalı sayılmayacak. işten hemen sonra SMS ile uyarı gelecek. Bankalarla, kredi kartları ile geçiş yapılacak. 500 bin tane usulüne uygun olmayan HGS kuponu var. Yanlış yere yapıştırılmış, içindeki bilgiler tahrip olmuş. Onları da geri alıyoruz, düzeltiyoruz. Birkaç tanede geçişlerle ilgili algılama cihazlarıyla ilgili sorunlar var. Onlarda düzeltiliyor. Ve diyelim ki 2016'nın cezaları yılda 4 kez topluca bildirilecek. Bir sonraki seneye kalmayacak. Böylece artık sıkı takibe alıyoruz ve işi çözüyoruz" şeklinde konuştu.