CHP'li Kovalık'tan önerge

  • 2016-02-03 04:04:49 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'li Kovalık'tan önerge

CHP Darıca Belediye meclis üyesi Musa Kovalık, meclise verdiği önerge ile Darıca Belediyesi’nin Adnan Menderes Kültür Merkezi’nin bodrum katındaki 1570 metrekarelik alanın satış kararını eleştirdi. Kovalık, CHP olarak bu satışa ilişkin şerh koyduklarını belirterek, “Bu anlayış halkın kültür ihtiyacını göz önüne alan bir anlayıştan ziyade son zamanlarda camilerin alt katlarına AVM yapan, Taksim Meydanına ağaçları keserek AVM yapmayı planlayan ve tek amacı kar olan, YAP SAT zihniyeti, yani Müteahhitlik zihniyetidir. Satış rakamı çok düşük olup, arsa fiyatına bina satılmaktadır” dedi.

Musa Kovalık’ın konuyla ilgili soru önergesi şu şekilde:

1. Kültür Merkezi’nin yapımına Darıca’da bir kültür merkezine ihtiyaç olduğu için ve maalesef yeşil alan katledilerek başlanmıştır. Projesi, Darıca gibi gelişmekte olan bir ilçenin kültürel faaliyetlerine cevap verecek şekil ve büyüklükte olması gerekirdi. Ancak biz şimdi öğreniyoruz ki; satılması düşünülen 1570 metrekarelik bir kat ihtiyaçtan fazla olarak yapılmıştır. Yine şunu anlıyoruz ki; projeyi yaparken, bir kültür merkezinde ihtiyaç duyulacak alanın hesabı yapılmamış, ancak başka bir şeyin hesabı çok iyi yapılmıştır. O da; biz buraya ne yaparsak yüksek gelir elde ederiz düşüncesi olmuş ve bundan dolayı da daha proje safhasından itibaren buraya “Market Katı” adı verilmiştir. Bu anlayış halkın kültür ihtiyacını göz önüne alan bir anlayıştan ziyade son zamanlarda camilerin alt katlarına AVM yapan, Taksim Meydanına ağaçları keserek AVM yapmayı planlayan ve tek amacı kar olan, YAP SAT zihniyeti, yani Müteahhitlik zihniyetidir.

2. Darıca halkı kandırılarak, Kültür Merkezi yapılmak üzere parkı elinden alınmıştır. Karşılığında konumu itibariyle çok iyi bir AVM yapılmış ve satılığa çıkarılmıştır. Satıldığı takdirde Atatürk Caddesine ve İstasyon Caddesine hâkim konumu ve 80.000 kişinin yürüyerek ulaşabileceği bu mekân, Adnan Menderes Kültür Merkezi yerine Adnan Menderes Alış Veriş Merkezi olarak anılacaktır.

3. Satılması halinde, alan şahıs binaya ortak olacak, AVM olarak veya istediği başka bir maksatla kullanabilecek, faaliyetleri ile Kültür Merkezindeki kültürel çalışmaları olumsuz etkileyebilecek ve önündeki geniş alan üzerinde istediği tasarrufta bulunabilecektir. Uzunca süredir yokluğu için eleştirdiğimiz Otopark daha da elzem hale gelecek ve şimdiki hali ile bile çok sıkışık ve zaman, zaman durma noktasına gelen bölgenin trafiği, başta o civarda yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm Darıcılılara hayatı zindan edecektir.

4. 2015 için Kültür Merkezinden 2.000.000 TL kira geliri planlanmış ve 2015 bütçesinin gelir kısmına kaydedilmiş olmasına rağmen maalesef hatalı planlama dolayısıyla bu kira geliri 2015 yılı içinde elde edilememiştir. Şimdi Komisyon Raporunda aylık 30.000 TL (ki bizce bu rakam en az 40.000 olması gerekir) kiraya verilebileceği belirtilmektedir. Satış ve kira için verilen rakamları kıyasladığımızda bir inşaat iki senelik kira geliri karşılığında satılmak istenmektedir. Yani Asgari Satış rakamı olan 7.200.000 TL çok düşüktür. Satılması planlan yerin arsa payı 455 metrekare olduğu dikkate alındığında ve bölgenin arsa rayiç bedeli (metrekaresi 15.000 TL) ile kıyaslandığında da belirlenen bu satış rakamı çok düşük kalmakta ve arsa fiyatına bina satılmaktadır.

4. CHP olarak Kültür Merkezinin 1nci Bodrum Katının (Market Katı) satışına karşıyız.

Öncelikle şu anda satılmak istenen Market Katının hangi kültürel faaliyet için yapıldığının açıklanması gerekmektedir.

Eğer burası gelir getirecek bir alan olarak planlandıysa Belediyenin Kirada olan birimlerinin buraya taşınması Belediye için önemli bir gelir olacaktır.

Eğer kontratlarınızın süresi dolayısıyla bu birimleri taşıyamayacaksanız, o takdirde belediyenin kiradaki birimleri burada toparlanana kadar, bankalar gibi kurumsal kullanıcılara kiraya verilmesi uygun olacaktır.

 

Sonuç olarak, Kültür Merkezinde yapılacak satışta Plan Bütçe Komisyonunca belirtildiği gibi bir Kamu Yararı yoktur, tam aksine satışıyla Darıcalı kandırılmış ve kamu zarara uğratılmış olacaktır.