Yerel yazarlar desteklenmeli

  • 2016-01-28 02:04:20 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Yerel yazarlar desteklenmeli

Kocaeli Büyükşehir belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Gebze’de kültür, edebiyat ve yazar dünyasından çok sayıda kişinin katıldığı önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Kocaeli genelinde bu alandaki yerel dinamikleri harekete geçirmek amacıyla toplantının düzenlendiğini belirterek, ortaya çıkacak fikir ve düşüncelerle bu konuda çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Şiir, kitap, edebiyat ve kültür-sanat alanındaki kişi ve kurumların davet edildiği toplantıda tüm konuklar sırayla bu konularla ilgili düşüncelerini aktardılar.

 

Yerel yazarlar desteklenmeli

 

Yapılan konuşmalarda ağırlıklı olarak diyalog eksikliği vurgulanırken, yerel yazarların desteklenmesi gerekliliği ön plana çıktı. Görme engelli yazar Furkan Uğur Eşitti, “Eğer Fatih anlatılacaksa, bunu Gebze’den biri anlatmalı. Eğer şiir okunacaksa, Gebzeli biri okumalı” dedi.

Gazeteci-Yazar Levent Altun da, Kocaeli’deki şair ve yazarların desteklenmesi ve farkına varılması gerektiğini vurgulayarak, “Örneğin Kocaeli kitap fuarı ziyaretçi sayısı bakımından çok iyi düzeyde ancak sadece ulusal yazarlar değil, Kocaelili yazarlara da yer verilmeli ve söyleşi yapmalarına olanak tanınmalıydı” diye konuştu.

 

Geniş katılım

 

 

Toplantıya Gebze Halk Kütüphanesi Müdürü Tevhide Buğan, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Müdürü Ufuk Eser, Devrialem Belgesel yapımcısı ve Gazeteci-Yazar İsmail Kahraman, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili ve Gazeteci-Yazar Levent Altun, kitap, şiir ve gazete yazarlarından Halil Yeni, Furkan Uğur Eşitti, Fatma Özut, fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Faik Çağlar Akdaş, BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli ve bu alandaki çok sayıda konuk katıldı.