Uğur Mumcu anıldı

  • 2016-01-24 12:41:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Uğur Mumcu anıldı

24 Ocak 1993 yılında Ankara’da bombalı bir suikast sonucu öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, dün İzmit’te adının verildiği alanda anıldı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE), Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) ve ÇYDD İzmit Şubesi’nin Uğur Mumcu’nun katledilişinin 23. Yıldönümü dolayısıyla ortaklaşa düzenlediği anma etkinliği, Atatürk, silah arkadaşları ve basın şehitleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Anma etkinliğine CHP Kocaeli eski milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Baro Başkanı Sertif Gökçe, KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz, ÇYDD İzmit Şubesi Başkanı Meral Dönmez ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, gazeteci ve vatandaş katıldı.

İlk konuşmayı yapan KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Uğur Mumcu bedenen aramızda değil ama fikirleri her zaman bizimle yaşayacak. Buna kimsenin gücü yetmez” dedi. Gürol ayrıca Diyarbakır’da şehit edilen emniyet müdürü Gaffar Okkan’ı da anarak rahmet diledi.

 

‘Özlemle anıyoruz’


Kurumlar adına ortak açıklama yapan KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz “Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 23 yıl geçti kendisini özlemle anıyoruz. Bıkmadan, usanmadan yazdığı, araştırarak ortaya koyduğu gerçekler ve bunlardan çıkarılması gereken dersler, o gün dikkate alınsaydı Türkiye bugün karanlık yapıların, haksızlıkların hüküm sürdüğü bir ülke değil, gerçek anlamda demokratik, laik bir hukuk devleti olacaktı’’ diye konuştu.

Uğur Mumcu cinayetinin, ülkede yaşanan binlerce faili meçhul cinayetten biri olarak tarihteki yerini aldığını da ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: ‘’Bu cinayetleri aydınlatmak birilerinin işine gelmedi. Oysa ki, faili meçhul cinayetlerin olduğu bir ülke asla ve asla hukuk devleti olamaz. Faili meçhul cinayetlerin olduğu bir ülkede toplumsal barış sağlanamaz. Faili meçhul cinayetleri olduğu bir ülkede demokrasi kalıcı olmaz.”

 

Meslektaşları Uğur Mumcu’yu andı


Konuşmaların ardından törene katılanlar, Uğur Mumcu’nun “12 Eylül Adaleti” isimli kitabını hep birlikte 5 dakika okuyup O’nu anlamaya çalıştı ve daha sonra da Uğur Mumcu Anıtı’na karanfil bıraktı.
Öte yandan, Türkiye Haber Kameramanları Derneği (THKD) ile KOGACE’nin ortak fotoğraf sergisi de Sabancı Kültür Sitesi’nde açıldı. ‘’Tarihe siyah beyaz tanıklık edenlerin renkli hikayesi Enstantanler Fotoğraf Sergisi bir hafta açık kalacak.

 

KOGACE yöneticileri katıldı

 

 

Uğur Mumcu anma etkinliğine Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri de katıldı. Başkan Çetin Gürol’un yanı sıra Başkan Vekili Levent Altun, Genel Sekreter Ahmet Yavuz, başkan yardımcıları Mevlüt Soysal, Recep Şeyhoğlu, Ayşegül Kalaycı, Nebiye Azak ve Muhasip Sercan Özden de katıldılar.