Alzheimer önlenemez ama yavaşlatılabilir

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Alzheimer önlenemez ama yavaşlatılabilir

Darıca Yaşlılar Derneği ile Gebze Belediyesi'nin işbirliğiyle düzenlenen 'Alzheimer' hastalığıyla ilgili konferansta konuşan Yardımcı Doçent Doktor Sevda Karakaya önemli bilgiler verdi. Gebze Kültür Merkezi'ndeki konferansı çok sayıda Gebzeli dinlerken, Sarıkaya, "Alzheimer hastalığı, yavaşlatılabilir ya da ötelenebilir. Ancak hastalığı önleyecek bir şey henüz yok. Ötelemeyi önemsiz kabul etmemek lazım. 70-75 yaşında hasta olma ihtimali, uygun önlemlerle 85-90 yaşına çıkarılabilir. Bu şekilde öteledikçe hastalıktan kurtulma olasılığı da artar. Zihni sürekli çalıştırmak çok önemli. Mesela farklı şeylerle uğraşmak, yeni bir konu üzerinde tez yazar gibi çalışmak, o konu hakkında bir şeyler hazırlamak ve insanlara sunmak bunlardan birkaçı. Bilgisayar oyunlarından strateji oyunları oynanabilir. ‘Zihinsel eğitim siteleri' takip edilebilir.”

Alzheimer hastasına kusuru belli edilmemeli

“Hastalar bol bol kitap okumalı. Okuyamıyorsa yakınları onun hoşlanacağı şeyleri belli saatlerde okumalı. Gazetelerin başlıkları da okunabilir. Akşam belli saatlerde çay saati yaparak sohbet edilebilir. Bunu uygulayan hasta yakınları daha sonra ‘Annem veya babam artık konuşmaya başladı. Mantıklı yorumlar yapıyor.' diyor. Bunlar aktivitelerin yapılmasına bağlı. Hastalar konuşurken saçmalayabilir. O saçmalıyorsa onun kadar saçmalama hakkında sahipsiniz ama kesinlikle dalga geçmek yok. Onunla muhabbet edip gerçeğe çekmeye çalışmalısınız ama onu düzelterek değil. Hasta, bardak istemek yerine ‘Şuradaki defteri ver' dediğinde ona ‘Bu defter bardak değil' şeklinde cevap vermek yerine, ‘Tamam veriyorum al bardağı' diyerek düzeltme yapılmalı. Mühim olan ona dediği şeyin yanlış olduğunu belirtmemek.”

Gençlerde de görülebilir

“Unutmak, yaşlanmanın doğal bir sonucu değil. Nitekim alzheimer hastalığı gençlerde de görülüyor. En küçük hastam 28 yaşında. Gençlerde görülme olasılığı nadir ama var. Ailenizde alzheimer hastalığı varsa sizde görülme riski iki kat artar. 65 yaşından sonra her beş yılda bir-iki kat daha fazla artar.