Kaplan'dan PM açıklaması

  • 2016-01-13 04:44:05 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kaplan'dan PM açıklaması

CHP Kocaeli Eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 16 Ocak Pazar günü yapılacak CHP Kurultayı’nda görev verildiği takdirde Parti Meclisi için göreve hazır olduğunu söyledi.

Gazetemizi ziyaret ederek CHP Kurultayı’nı değerlendiren Kaplan, “4 yıl milletvekilliği dönemimde çevre ve sağlık komisyonu, Kürt meselesi ve Güneydoğu’da çalışmalar yaptım. Genel başkanımız bu çalışmalardan haberdar zaten. Eğer benimle çalışmak isterse, göreve hazırım” diye konuştu.

 

CHP sokağa inmeli

CHP kurultayının hem parti hem de Türkiye açısından önemli olduğunu vurgulayan Kaplan, “Türkiye bir açmazın içerisine giriyor. Ülkenin ciddi sorunları var. Savaşın eşiğinde bir Türkiye. AKP’nin uyguladığı ayrımcı ve ötekileştirici politikaları yayılıyor. Bu ortamda kurultaya gidiyoruz, daha öncekilerden daha önemli. Çünkü CHP yönetimsel anlamda idari ve siyasal anlamda bir değişim programı hayata geçiremezse, hem CHP, hem Türkiye açısından sorun olur” dedi.

CHP’nin siyasal dönüşümlere açık yeniden yapılandırmaya ihtiyaç duyulduğunu kaydeden kaplan, “CHP örgütleri üst üste seçim yaşanmasından dolayı örgütsel anlamda parti hiyerarşisi, disiplini, ödül ve ceza sistemini oturtamadı. Ama o örgütleri dinamik tutmanın en önemli yanlarından biri korkmadan siyasal öngörüleri olmalı. Türkiye’nin içinde bulunduğu noktada kimseyi küstürmeyelim, kırmayalım derseniz olmaz. Gerekirse sokağa inmemiz gerekiyor. Ülke bütünlüğünün tehlikede olduğu bir noktada CHP gerekirse sokağa inmeli. Türkiye’yi kurtaracak, daha kötü kaosa gitmesini engelleyecek sokak siyasetini düşünmeli, halka inmeli, sivil toplum kuruluşlarını yanına almalı” şeklinde konuştu.

 

CHP’nin kendini gözden geçirmesi gerekecek

 

Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü:”CHP’nin kendini gözden geçirmesi gerekeceği, söylem ve siyaset biçimi olarak şekillendirmeye ihtiyaç var. Kürt meselesinden korkmamıza gerek yok. Bir arada yaşamayı savunmalıyız. Terör örgütlerinin hendek kazmasını ve yanlışlarını destekleyecek halimiz yok ama oradaki sorunları görmezden gelemeyiz. Demokratikleşmeyi, herkesin bir arada yaşaması için savunacağız.”