10 Ocak'ı anlamak...

  • 2016-01-11 02:00:21 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
10 Ocak'ı anlamak...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geride kaldı. Dünkü köşe yazımda bu günün anlamını ve önemini biraz anlatmaya çalıştım.

Gazetecilikle ilgili birkaç gün var.

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. 24 Temmuz da Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü.

10 Ocak ise, gazetecilerin sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik 1961 Anayasasında yapılan değişiklik ve o dönemde patronlarla çalışanlar arasında yaşanan krizin olduğu süreci anlatır.

10 Ocak tarihinin bir kutlama değil bir mücadele günü olduğunu dilimiz döndüğünce bulunduğumuz platformlarda anlattık.

Ancak üzülerek görüyorum ki, her zaman gazetecilerle iç içe olan çeşitli kurum ve kuruluşlar gazetecilerin bu önemli gününün anlamını tam kavrayamamışlar.

2 gündür yüzlerce kişiden sosyal medya aracılığıyla tebrik telefonları aldık. Elbette bu güzel bir şey, düşünüp arayanlara teşekkür ederiz.

Ama özellikle siyasetçiler, karşılarında gazetecileri görünce sanıyorum ki bir refleksle olayı kendilerine çeviriyorlar.

10 Ocak Pazar günü CHP Gebze ilçe yönetiminin gazetecilere yönelik bir kahvaltı etkinliği oldu. Acaba nasıl bir etkinlik olacak diye düşünürken, kahvaltının ardından CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan bir konuşma yaptı. Gazetecilerle ilgili birkaç cümlenin ardından, tamamen bölge ve ülke gündemine döndü konuşma.

Yani Tahsin Tarhan gazeteciler gününü unutup adeta basın toplantısına dönüştürdü.

Gazeteciler de, adeta basın toplantısına katılıp parti binasından ayrılmış oldular. Farklı bir sürpriz bekleyen gazeteciler ise, şaşırmamış oldular!

Bir gün sonra ise Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan aynı şekilde gazeteciler gününe özel bir kahvaltı verdi. Ceyhan da kahvaltının ardından tamamen ülke gündemine ilişkin açıklamalar yaptı. Yeni anayasa ve başkanlık sistemini anlatıp durdu.

Gazeteciler Ceyhan’ın basın açıklamasına katılıp, restorandan ayrılmış oldular adeta.

Diyeceksiniz ki, peki ne olmalıydı?

Geçen yıl aynı CHP Gebze ilçe örgütü güzel bir panel düzenlemişti. Yerel gazeteciler, Gazeteciler Günü’nde gazetecilerin sorunlarını konuşmuş ve dile getirmişlerdi. Hem gazeteciler hem de izleyenler için gerçekten çok verimli olmuştu.

O projenin mimarı olan Recep Dursun, bu sene sanıyorum ki hasta olduğu için buna zaman ayıramadı. Yönetimdeki genç arkadaşların da suçu yok. Sanıyorum ki onların da elinde olmayan bir yönlendirme yapıldı.

Gazeteciler de bu toplumun içinde yaşayan bir meslek mensupları. Onların da kendilerince sorunları ve hayata bakış açıları var. Bunun hiç kimsenin umurunda olmaması elbette ki gazeteciler açısından üzüntü verici durum.

 

Gazetecileri sadece haber yaptıracakları ya da işlerine yarayacakları zaman hatırlamak, biraz nankörlük biraz da vefasızlık diye düşünüyorum.