Gebze Belediye meclisi tartışmalı geçti

  • 2016-01-06 05:14:27 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze Belediye meclisi tartışmalı geçti

Gebze Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı oldukça hareketli geçti ve sert tartışmalar yaşandı. CHP Grubu, 4 ayrı konuda mahkemeye gidecek. Gök Denizcilik firmasına uygulanan fiyat tarifesi, Mustafapaşa Mahallesi’nde 22 dönümlük arsa alımı, Marmara Uzmanlar firması hakkında görevi kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğratma ve tapu tahsis belgeleri konuları CHP’nin mahkemeye gideceği konular.

 

Davutoğlu:”Yasaları uygulamıyorlar”

 

Meclis görüşmeleri ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan CHP Gebze belediye meclis üyesi Serkan Davutoğlu, “Plan, bütçe ve İmarla ilgili birçok konular komisyonda görüşülmeden geçirmeye çalışıyorlar. Belediye yasasına göre komisyona girmesi gerekiyor, özel talebimiz değil, yasaları uygulamıyorlar” diye konuştu.

Davutoğlu, Gök Denizcilik firmasına ayrıcalık tanındığını da ileri sürerek, söz konusu firmanın sözleşme kurallarını yerine getirmemesine karşın sözleşmenin yenilendiğini ve 2016 yılında aynı tarifenin uygulandığını kaydetti ve bu kararı mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Davutoğlu, yine aynı şekilde görevi kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğratmaktan ötürü Marmara Uzmanlar şirketi ile, Tapu Tahsis belgeleri konusunda da mahkemeye gideceklerini ifade etti.

 

Işık:”İmar uygulaması olmayan arsayı alacaklar”

 

CHP’li bir başka meclis üyesi Salih Işık da, Gebze’nin Mustafapaşa Mahallesi’nde 1/1000’lik imar uygulaması yapılmamış 22 dönümlük arsanın belediye tarafından satın alınmak için encümene yetki verildiğini belirterek, bu durumun hem belediyeyi zarara uğrattığını hem de bir öncelik olmadığını ileri sürerek, bu konuda mahkemeye gidileceğini söyledi.

 

Arsanın sahipleri kim?

 

CHP’nin mahkemeye taşıyacağı Mustafapaşa’daki 22 dönümlük arsanın sahiplerinin kim olduğu ise merak konusu oldu. Söz konusu arsanın, 15 Ocak 2015 tarihinde Sevtap Alkan isimli kişi tarafından satın alındığı iddia ediliyor.

 

CHP’nin şerh koydurduğu bir başka madde ise D-100 karayolunun Çayırova istikametindeki ticari alan uygulamasının üçüncü etap çalışmaları oldu.