Engelli gencin hayali

  • 2015-12-11 03:57:39 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Engelli gencin hayali

Onun adı Ümit Yıldırım, Lise son sınıf öğrencisi. Doğuştan engelli, bacaklarındaki problem nedeniyle sağlıklı yürüyemiyor, koşamıyor, onun için en kötüsü de futbol oynayamıyor. Ancak içindeki futbol aşkıyla büyük bir hayali var; engelsiz bir takıma antrenör olmak.

Gebze doğumlu Ümit Yıldırım, doğduğu günden bu yana engelli. Bacaklarındaki sorun nedeniyle yaşıtları gibi bir hayata sahip değil. Sağlıklı yürüyemiyor, koşamıyor. Onun için en temel sorun ise futbol oynayamıyor. İçindeki futbol sevgisi kalbinden de büyük. Gebze Cumhuriyet Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Ümit Yıldırım’ı hayata bağlayan tek bir şey var o da günün birinde bir futbol takımının başında hocalık yapmak.

TFF’YE BAŞVURUDA BULUNDU

Okul takımının antrenörlüğünü 4 yıldan bu yana sürdüren Ümit Yıldırım, bu yaz üniversite sınavına girecek. Spor yöneticiliği okumak isteyen Yıldırım, hayallerini gerçekleştirmek amacında en büyük isteği ise günün birinde bir futbol takımını çalıştırarak takımın başına yer almak. TFF’yeantrenörlük için başvurusunu gerçekleştirse de henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt alabilmiş değil. Kendisine önyargı ile bakanlar ise umrunda bile değil.

Antrenörlük kavramının artık değiştiğini düşünen Ümit Yıldırım, işlerin artık eskisi gibi olmadığını bedensel engelinin bir takım çalıştırmaya engel olamayacağı inancında. “Beyinler engel olmadıkça dünyadaki her şey yapılabilir” duygusuyla hareket eden Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Galatasaray Eski Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yıldırım, Hamzaoğlu ile buluşmayı “rüya” şeklinde tanımlıyor.  

 

Kendisi gibi engelli olan insanlara da yol göstermek istediğini söyleyen Ümit Yıldırım, “Engelli arkadaşlarımız toplum tarafından dışlanıyor, bense buna baştan beri hazırlıklıyım, belki engelli olmasam böyle bir isteğim olmayacak, belki futbol oynayamadığım için futbolu bu kadar seviyorum. Eninde sonunda bir futbol takımını çalıştırmak istiyorum, gerekirse A Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ile görüşmeye çalışacağım” dedi. (Refik Sıla Güvenç)