Gebze'nin örnek muhtarı

  • 2015-12-10 03:25:07 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze'nin örnek muhtarı

Gebze’nin Pelitli köyü muhtarı Kafer Ceyhanlı, başta eğitim olmak üzere köyün tüm sorunlarına kendini adamış durumda. Göreve geldiği bir yıl içinde yaptığı hizmetlerle tüm köyün sevgisini ve güvenini kazanan Kafer Ceyhanlı, bir yandan köydeki okulun ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapıyor diğer yandan ise hayırseverlerle işbirliği yaparak ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelerin giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor.

Gebze’nin en büyük köyü olmalarına rağmen Gebze Belediyesi’nin hiç hizmet vermediğini ve üvey evlat muamelesi gördüklerini söyleyen Ceyhanlı, “Köylerin mahalleye dönüşmesiyle, köy tüzel kişiliği olarak aldığımız her ay 10 bin liralık kira gelir Gebze Belediyesi’ne aktarıldı. Tüm bu hizmetleri hayırsever kuruluşlarla ve kendi imkanlarımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Öncelik eğitimin

 

Eğitimin çok önemli olduğuna dikkat çeken Ceyhanlı, bu nedenle eğitime yönelik daha fazla çalıştıklarını söyledi. Köydeki Halil Çelik İlkokulu’nun Müdürü Recai Sırtbaş ile uyum içinde çalıştıklarını belirten Ceyhanlı, hayırsever işadamı arkadaşının katkısıyla 250 kişilik modern bir konferans salonu kazandırıldığını belirtti. Muhtar Ceyhanlı, öğrencilerin motivasyonunu artırmak için hediyeler verdiklerini, eğitimi ve başarıyı özendirdiklerini kaydederek, yüzlerce öğrenciye bisiklet ve çeşitli ödüllerin yanı sıra öğretmenlere de hediye ve yemek organizasyonları düzenlediklerini, okulun yeni kurulmakta olan kütüphanesi için de, çalışma yapacaklarını söyledi.

 

Sosyal projeler

 

Normal muhtarlık hizmetlerinin yanı sıra köylülerin her türlü sorununu çözmek için çalıştığını söyleyen Ceyhanlı, köydeki ihtiyaç sahibi yaklaşık 200 öğrenciye giyecek, ailelerine de yakacak, gıda ve erzak yardımı yaptıklarını kaydetti.  Kozmopolit bir durumdaki Pelitli’de kültür çatışmasını yok ederek, en fazla olay meydana gelen köy iken olaysız köyler arasına girdiklerini belirtti. Kaderine terk edilmiş köy mezarlığını temizleterek modern bir hale getirdiklerini belirten Ceyhanlı, sürekli olarak köylülerin yanında olduğunu hasta ve yaşlı ziyaretleri yaptığını sözlerine ekledi.

 

Sağlık ve doğalgaz sorunu

 

Pelitli Köyü’nün Gebze’nin en büyük köyü olmasına rağmen hizmet alamadığını vurgulayan Kafer Ceyhanlı, “6 bin kişinin yaşadığı Pelitli’de ayrıca irili ufaklı 153 fabrika bulunmakta ve burada çalışanlarla beraber gündüz nüfusu 20 bini bulmaktadır. Ne yazık ki 10 yıldır binası olan Sağlık ocağı hizmete açılmıyor. Seçim döneminde bir hemşire gönderilmiş ancak sonrasında geri çağırılmıştır. Bize en yakın sağlık ocağı ise 2 bin nüfuslu Mollafenari’dedir. Bu haksızlığın giderilmesini, sağlık ocağımızın bir an önce hizmet vermesini bekliyoruz” dedi.

Doğalgaz konusunda Gebze belediye başkanı Adnan Köşker’in 25 Nisan’da köye gelerek söz verdiğini belirten Ceyhanlı, “Ancak bu sözü yerine getirmedi. Sanayiciye doğalgaz var ama köylüye yok” diye konuştu.

 

Ceyhanlı, temizlik ve çöp hizmetinin dışında belediyenin hiçbir hizmet vermediğini kaydederek, 2016 bütçesinde de köyleri için bir çalışma olmadığını sözlerine ekledi.