Ressam Pınar Çimen'den sergi

  • 2015-12-04 01:23:16 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ressam Pınar Çimen'den sergi

Ressam Pınar Çimen'in tarihi İpek Yolu'ndaki kervansarayları tek tek gezerek tuvale döktüğü resimlerinin yer aldığı "1150 sergisi" 5 Aralık'ta sanatseverlerle buluşacak.

İpek Yolu üzerinde yer alan 110 kervansarayı gezen Ressam Pınar Çimen, bazıları hala kullanılan, bazıları da sadece kapısı kalmış kervansarayları tabloya aktardığı resimlerinin bulunduğu sergi, Nişart Galeri Maçka'da sanatseverlerle buluşacak. 

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Mesut tarafından inşa edilen ve Anadolu'daki en eski kervansaray olan Alayhan'ın yapım tarihi "1150'yi sergi adı olarak seçtiğini belirten Çimen, geçmiş ile gelecek arasında görsel bir köprü kurmayı amaçladığını aktardı.

Çimen, 30 eserden oluşan sergisinin uzun sanat yaşamındaki önemli köşe taşlarını da yansıttığını ifade ederek, yüreğindeki bütün devinimi, gizi, duyguyu resimlerine aktardığını belirtti.

 

Sanatseverleri düş gücünün doruklarında sıra dışı bir gezintiye davet eden Çimen, şu bilgileri verdi: "Gerçekçi mimari anlayışı, modern sanat düzenlemesi içinde anlatmayı seçtim. Bugün ve geçmiş arasında bir anlamda görsel bir köprü kurmak amacıyla nesne ve zaman bulgusunu kullandım. Kapılar geleceği, kubbe formları geçmişi anlatırken kervansaraylar kimliklerini kaybetmeden sisli perdeler arkasında varlıklarını sürdürdüler. Soğuk sıcak renkler, açık koyu lekeler geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki farklılıklara göndermeler yaparken, çizgiler geçmişteki mimari formları şimdiki yaşama sıkı sıkı sarılmasına sebep olan bağların da simgesi olmakta. Kaderine terk edilmiş, unutulmuş, yok olmaya yüz tutmuş eskimiş solmuş kervansaraylar canlı renklerle dile gelir. Morlar fısıltı olur kırmızılar çığlık."