Tarihini bilmeyenin coğrafyasını bir başkası çizer

  • 2015-11-09 09:54:13 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Tarihini bilmeyenin coğrafyasını bir başkası çizer

Doğu Cephesi Komutanı Orgeneral Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, Tarihini bilmeyenin coğrafyasını bir başkasının çizeceğini ileri sürerek herkesin en az bir tarihçi kadar kendi tarihimizi bilmeye mecbur olduğunu söyledi.

 

Gebze Teknik Üniversitesi Türk Tarih Topluluğu Grubu ‘Dünü Unutma ki Yarına Hakkın Olsun’ konulu bir konferans gerçekleştirdi. Konferansa, Doğu Cephesi Komutanı Orgeneral Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir konuşmacı olarak katıldı. Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Amfisi’nde gerçekleşen konferansta ilk olarak Gebze Teknik Üniversitesi Türk Tarih Topluluğu Grubu Başkan Yardımcısı Abdullah Gürsel bir konuşma yaptı. Abdullah Gürsel, “Tarih bir sosyal bilimdir. Tarih şuuru ise bir milletin hafızasıdır. Tarih şuuru en önemli milli savunma aracıdır. Türk milleti olarak 3 bin yıllık bir millet olmamıza rağmen genç ve genç nüfusa sahip bir milletiz. Türk Tarih Topluluğu olarak bu tür etkinlik yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

ATATÜRK ÇAĞIRIYOR

Doğu Cephesi Komutanı Orgeneral Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ise yaptığı konuşmada özellikle tarihi anlama ve bilme konusuna vurgu yaptı. Karabekir öğrencilerin yanısıra herkesin tarihini çok iyi bilmesi gerektiğini ifade etti.

Karabekir;’’ Tarihini bilmeyenin coğrafyasını bir başkası çizer. Biz yeteri kadar tarihimizi bilmezsek gerçekte de maalesef coğrafyamızı aleyhimize çizmek isteyen çok insan var. Bu nedenle görevimiz ne olursa olsun en az bir tarihçi kadar kendi tarihimizi bilmeye mecburuz. Başka şansımız yok.’’ Dedi.

Konuşmasına sinevizyon eşliğinde babası Kazım Karabekir’in hayatından önemli kesitler sunan Timsal Karabekir, İstiklal savaşı, kurtuluş savaşı ve Cumhuriyeti kuruluşu ile ilgili

bilgiler aktardı. Çanakkale deyince yüreklerin bir başka attığını söyleyen Karabekir;’’Çanakkale Türkün destanıdır. Çanakkale deyince ona bir adım geriye gitmek lazım. Allah’u Ekber Dağları, Sarıkamış diyeceğim. Eğer Sarıkamış’da Osmanlının ordusu ızdıraplı bir şekilde şehit olmasaydı belki Çanakkale’de onlar savaşacaktı. Belki o yıl hiç bir okul mezun vermedi. Bizim bugün rahat yaşamamız yaşamamız için canlarını verdiler. Sarıkamış bir mermi atmadan donarak şehit olan askerler deniliyor. Hayır o insanlar Rusların İstanbul’a inmesini engellediler. O insanlar şerefle savaşarak şehit oldular. Eğer onlar yaşasaydı Çanakkale’de 13-15 yaşlarındaki evlatlar şehit olmayacaktı. Gerçekten Türkün destanıdır çünkü bir benzeri daha Dünya tarihinde yoktur.’’

 

Babası Kazım Karabekir ile ilgili anılarını anlatan Timsal Karabekir son olarak ise şunları söyledi, “Atatürk komaya girdikten Kazım Karabekir’i çağırtıyor. Ancak Kazım Karabekir’i çağırmıyorlar. Kendisine sorulduğunda gider miydiniz diye? Atatürk o çağırınca gidilir diye cevap verir.” dedi.

Konuşmasının sonunda Timsal Karabekir’e günün anısı olarak teşekkür belgesi verildi. Öğrenciler de Timsal Karabekir ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

   

 

 

************