HDP Gebze'de toplantı

  • 2015-10-23 10:45:20 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
HDP Gebze'de toplantı

HDP Kocaeli milletvekili Ali Haydar Konca, 1 Kasım seçimlerini değerlendirdiği basın toplantısında, “1 Kasım seçimleri çok önemli. Ya Türkiye’nin geleceği ya da diktatörlük” diye nitelendirdi. 

Partisinin Gebze ilçe örgütünün düzenlediği basın toplantısına katılan Konca, hükümeti sert ifadelerle eleştirdi.

Ankara’daki patlamada yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başlayan toplantıda konuşan Konca, “1 Kasım’da niye seçime gidiyoruz? Çünkü AKP 7 Haziran seçimlerindeki sonucu kabul etmedi. Biz 7 Haziran’dan önce ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ ve ‘Sizi tek başınıza iktidar yaptırmayacağız’ dedik ve barajı geçerek bunu gerçekleştirdik. Ancak sonrasında Cumhurbaşkanı, Deniz Baykal ile görüşerek CHP’yi bloke etti. Meclis başkanını da AKP’den seçtirerek istediği gibi davranmaya başladı. Koalisyon için fuzuli görüşmeler yaptılar, CHP’ye vermeleri gereken görevi vermeyerek anayasaya aykırı davrandılar. 400 milletvekili vermezseniz, can güvenliği ve huzur olmaz dediler ve dediklerini de yaptılar. Şimdi de ‘Beyaz Toros’ diyerek aslında geçmişteki faili meçhul cinayetleri itiraf ediyorlar. Bir fiskelik canları kaldı, yargı gününün yaklaştığını onlar da biliyor. Soma’nın, Suruç’un, Roboski’nin, Ankara’nın hesabını soracağız” dedi.

HDP için barajın artık, 7 Haziran seçimlerinde aldıkları yüzde 13,1 olduğunu ifade eden Konca, “1 Kasım’da yüzde 15 ve 17’lerde olmamız gerekiyor. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

“Bölgemizde ve Türkiye’de aslında enflasyonu, ekonomiyi, çevreyi ve işsizliği konuşmamız gerekir” diyen Konca, “Ne yazık ki canın pazarda olduğu yerde ekmeğin aşın önemi olmuyor” dedi.

 

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Konca, Kocaeli ile ilgili soruyu, “Herkes bizim milletvekilliğimize gözünü dikmiş, bu bile bir nefret söylemidir. Ama kimse merak etmesin, milletvekilliğimizi hiç kimseye kaptırmayacağız” diye yanıtladı.