İşveren ile işçi arasında köprü oldu

  • 2013-09-07 08:30:12 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İşveren ile işçi arasında köprü oldu

Gebze Belediyesi bünyesinde kurulan hizmet masasına başvuruda bulunan 5 bin kişi iş sahibi olduKurduğu hizmet masasıyla işveren ve işçi arasında köprü olan Gebze Belediyesi, 5 bin kişinin iş sahibi olmasını sağladı. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Türkiye'nin en büyük kara, hava, deniz ve demiryolları ağının geçiş noktasında bulunan, Türk sanayisinin yüzde 10'nu barındıran, 9 adet organize sanayi bölgesinde 2 bini aşkın sanayi kuruluşu bulunan Gebze'nin tam bir sanayi kenti olduğunu belirterek, TÜBİTAK-MAM, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Kampüsü ile Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE)`nün yanı sıra yeni kurulacak Türkiye'nin ilk bilişim vadisiyle birlikte Gebze`nin bir bilim kenti olduğunu söyledi.


MUTLU VE HUZURLU 
Gebze'yi bir dünya şehri yapmak için durup dinlenmeden hizmet ettiklerini vurgulayan Köşker, alt yapısı tamamlanmış, denizden azami ölçüde yararlanan, çevre, hava ve su kirliliği yaşamayan, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ihtiyaçların karşılanabildiği, sadece sanayi şehri değil, aynı zamanda ticaret merkezi olmayı başarmış, şehir içi ulaşım sorununu minimum düzeye indirmiş, eğitim düzeyi yükselmiş, kentlilik bilinci gelişmiş, insanların şehirle barışık, mutlu, huzur içinde yaşadığı bir Gebze'yi inşa etmeyi hedeflediklerini, bu yolda hızla ilerlediklerini ifade etti.


TARAFLARI BULUŞTURUYOR 
Üretimin olduğu her şehirde istihdam ve kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını, bundan yola çıkarak işveren ile iş arayanı buluşturacak bir hizmete imza attıklarına dikkati çeken Köşker, belediyeye yazılı özgeçmişleriyle başvuran vatandaşları sanayi kuruluşlarına yönlendirdiklerini anlattı. Köşker, belediye bünyesinde kurulan hizmet masası sayesinde iş arayan binlerce vatandaşa yardımcı olduklarını ifade ederek, “Bize ulaşan özgeçmişler, hizmet masamızda oluşturulan havuzumuzda depolanıyor. İş arayan kişinin deneyimlerine ve eğitimine uygun olan kuruluşlarla temasa geçilerek iş olanağı sağlanıyor” dedi.


İŞSİZLİK SORUNU YOK 
Bu hizmet sayesinde işveren ile iş arayan arasında köprü görevi üstlendiklerini vurgulayan Köşker, “Anadolu'nun önemli kavşak noktalarından sanayi kenti Gebze'de işsizlik sorunu bulunmuyor. Sanayiyle birlikte istihdam olanakları da kentimizde gelişme gösteriyor. Bugüne kadar fabrikalara ve firmalara yönlendirdiğimiz 5 bini aşkın vatandaşımızın yeni bir işte işbaşı yapmasına olanak sağladık. Hemşerilerimizin iş ve ekmek sahibi olmasında yardımcı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.


ÇEVRE SIKINTILARI AZALIYOR 
Başkan Köşker, Gebze'nin 2004 yılından itibaren pek çok konuda olduğu gibi çevre sağlığında da büyük ilerleme kat ettiğini vurgulayarak, kentin 2004 yılından beri hava, su, toprak ve deniz kirliliğini önleme, sağlıklı ve temiz bir çevre oluşturma konusunda gerçekleştirilen yatırımlarla, devrim niteliğinde bir değişim yaşadığını ifade etti. Doğalgaza geçilerek hava kirliliği sorununun en aza indirildiğini anlatan Köşker, Kocaeli'nin en büyük yatırımı olan 65 milyon lira tutarındaki Gebze Atık Su Arıtma Tesisleri'nin kısa süre önce hizmete girmesiyle deniz kirliliğini önleme yolunda da hayati bir adım atıldığını vurguladı.