Doktora şaşırtan ceza

  • 2015-10-20 11:41:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Doktora şaşırtan ceza

Güzeltepe Aile sağlık Merkezi hekimlerinden Muharrem Armağan Onur Kızıldağ’ın, Ölüm Bildirim sistemi nöbetçisi olduğu bir gece, şahsi telefonuna gelen cevapsız çağrıyı duymadığı için cezalandırıldığını belirten Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi ile Kocaeli Aile Hekimleri Derneği başkanları, söz konusu uygulamayı ve ceza veren yetkilileri uyardı.

Güzeltepe Aile Sağlık Merkezi önünde bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Hekimlerimizden Muharrem Armağan Onur Kızıldağ, şahsi telefonuna gece gelen cevapsız çağrıyı duymadığı için cezalandırılmıştır. Doktorumuz evinde olmasına rağmen kendisi sadece bir kez aranmış ve telefonu açamadığı için ceza yemiştir. 5 yıldır bu nöbetlere giden ve arandığında ulaşılan doktorumuza bu yapılan zulümdür. İdareciler makam arabalarını taksi gibi kulanırken, nöbet tutanlar için ihtiyaç olduğunda neden araç görevlendirmesi yapılmıyor?” diye konuştu.

Benzer cezalandırmanın daha önce de hekim Gülsün Ertürk’e de uygulandığını ifade eden Çeker yetkilileri uyararak, “Ülkemiz hukuk devleti, bugün yaptığınız usulsüz uygulamaların hesabı mutlaka er geç hukuk önünde sorulacaktır” dedi.

 

Gün:”Kaymakam suç işliyor”

 

 

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Oğuzhan Gün de, “Mevzuata göre defin nöbetleri belediye hekimleri ve hükümet tabiplerinin, adli nöbetler ise adli tıp kurumunun görevidir. Ancak bu kurumlar görevini yapmazken bu angarya işler aile hekimlerinin üzerine yıkılmaktadır” dedi. Gün ayrıca Çayırova Kaymakamını da eleştirerek, “Mevzuat ile vali yardımcısına verilmiş yetkileri kendince kullanmaya kalkmaktadır. Mevzuata aykırı başlattığı soruşturmalar hukuken yok hükmündedir, yetkisini aşmakta ve suç işlemektedir” dedi.