Mitingin ardından...

  • 2015-10-19 08:32:35 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Mitingin ardından...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gebze’de gerçekleştirdiği mitingin yankıları sürüyor. Akıllarda en fazla kalan ise, alınan olağanüstü güvenlik önlemleri ve vatandaşların çektiği sıkıntılar.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşacağı platform Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii’nin yanına kuruldu. Gebze’de adeta olağanüstü hal ilan edildi. İlçede hiç görülmediği kadar sivil polis yer aldı. Sivil polislerin yanında Düzce, Sakarya ve Bolu’dan da takviye ekiplerle birlikte 2 bin 500 resmi polis memuru görev yaptı. Çevre binalara keskin nişancılar konuşlandırıldı.

Vatandaşlar, saatler 15.00’i gösterdiğinde arama noktalarından geçirilerek alana alındı. Gazetecilerin çanta ve makineleri, polis köpeklerinin kontrolünden geçti. Öte yandan Gebze TEM otoyolu gişelerden kent merkezine kadar çok geniş bir alanı perşembe gününden itibaren adeta AKP bayraklarıyla donatan partililer, ilçelerden kaldırılacağı duyurulan bin 500 otobüs için de özel park alanları hazırladı. Gebze TEM otoyolu gişelerinden itibaren miting alanının tarif edildiği tabelalarla doldurulan Gebze yollarında, Ahmet Pembegüllü Bulvarı ve İlyasbey Caddesi üzerinde AKP otobüsleri ve polis araçları için yer ayrıldı. Gebze Kent Meydanı’nın da büyük bir bölümü güvenlik çemberine alındı. AKP’lilerin 5 bin metrekarelik miting alanının dışında çok büyük bir alana da giriş yasaklandı.

Ayrıca miting öncesi tarihi Çoban Mustafapaşa Camii'nin kapıları da kapatıldı. Olağanüstü güvenlik önlemleri vatandaşı bezdirirken camiinin kapatılması da tepkileri arttırdı.

 

7 Haziran genel seçimlerinde tek başına iktidar olma şansını yitiren, ilimizde de 7 olan vekil sayısı 6’ya düşen ve 6. vekili de kıl payı kazanan AKP, 1 Kasım genel seçimleri için mitinglerini sürdürüyor. Bilindiği üzere AKP, Cemalettin Kaflı’yı tekrar aday göstermemiş, Gebze’yi adaysız bırakmıştı. Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın 7. sıradan Gebze’nin adayı olarak gösterilmesi Gebzelilerce kabul görmedi. Bunun üzerine devreye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık girdi ve kendisinin Gebze’nin adayı olduğunu ifade etti ancak ilçe halkı bu durumu da kabullenmedi. AKP Kocaeli Teşkilatı, tepkileri dindiremeyince ilimizdeki mitingi İzmit’te değil de Gebze’de yapma kararı aldı.