Artık Darıca'nın da bir kültür merkezi var

  • 2015-10-18 07:04:23 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Artık Darıca'nın da bir kültür merkezi var

-Darıca Belediyesi tarafından yaptırılan Adnan Menderes Kültür Merkezi gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete girdi.

Darıca İman Hatip Lisesi’nin mehter takımının gösteri ile başlayan açılışta ardından saygın duruşu, istiklal marşı ve Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasını ardından protokol konuşmalrına geçildi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, ‘2004 yılında çıktıkları yolda çok büyük hizmetler yaptıklarını söyledi. 2008 yılında Darıca’nın ilçe olmasında sonra çok büyük proje ve hizmetler gerçekleştirdiklerinin altını çizen Karabacak Darıca’nın en büyük eksiği olan kültür merkezini de halka kazandırdıklarını vurguladı.

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman’da konuşmasında , Darıca’nın yeni ilçe olmasına rağmen yapılan hizmet ve yatırımlarla bölgenin incisi olamaya aday olduğunu ifade ederek yeni hizmetlerlede yükselen bir trend yakalayacağına hiç kuşkuları olmadığını vurguladı. Karaman;’’Bu tür eserler ölümsüzdür. Darıca farklı bir imaj ile bölgede bir ilkleri gerçekleştiriyor. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Törende konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da insanların her şeyin iyisine layık olduğunu hizmetleri de bu bakış açısıyla gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Her şeyin en güzelini yapma çabası içinde olduklarını vurgulayan Karaosmanoğlu;’’ Vatandaşlarımızın eksikliklerini yerinde görerek tamamlıyoruz. Ancak ülkemizin tefahını ve kalkınmasını kıskananlar ve diz çöktürtmek isteyenler var. var. Biz Çanakkale’de, Anadolu’da diz çökmedik, onurumuzla mücadele ederek büyük bir zafer kazanarak Türkiye cumhuriyetini kurduk. Kardeşliğimizi baltalamak isteyenlere fırsat vermeyelim. Bu güzel eserin ortaya çıkmasında başta Darıca Belediye Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum.” dedi.

Ak Parti MKYK üyesi ve AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’de konuşmasında her şeyin ekonomi ve istikrardan geçtiğini söyledi. 10 yıl öncesinde bu hizmetlerden söz etmenin mümkün dahi olmadığının altını çizen Aygün;’’hükümetimiz faiz lobisine giden parayı kesti, enflasyonu tek hanelere indirdi. Savunma sanayimizi millileştirdik. Ancak birileri bu gelişmelerden korktu. IŞID ve PKK maşalarıyla dizayn etmeye çalışıyorlar. Gelin 1 Kasım’da bunların oyunlarını bozalım Osmanlı tokatı atalım’’ şeklinde konuştu.

Törende son olarak ise Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu bir konuşma yaptı. Vali Güzeloğlu, “Biz geçmiş medeniyetin derinliğinden bugüne merkezine insan alan, insana hizmeti ibadet anlayışından gelen bir milletiz. Hizmeti insana yaparken değerlerin inşası olduğunu biliyoruz. Her türlü maddi değerin kazanımı mümkün. Ancak manevi değerlerinizi kaybederseniz o zaman bir felaket başlıyor. Bizler bölgesinden başlayarak barışı ve kardeşliği koyacağız. Bu kültür merkezleri gençlerimizi, insanımızı eğitecek merkezlerdir. Kardeşliğimiz Allah daim eylesin. Bu tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi kesen protokol üyeleri merkezi gezdi. 

Fevzi Çakmak Mahallesi İstasyon Caddesi’ne yaptırılan kültür merkezinin açılışına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Kocaeli İl Emniyet Müdür Levent Yarımel, AKP Kocaeli İl Başkan Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Darıca Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç, AKP Darıca Belediyesi Meclis üyeleri, AKP il ve ilçe yöneticileri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, Gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.