Eskişehir ve Gebze

  • 2015-10-15 08:00:46 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Eskişehir ve Gebze

Daha geçen haftaydı.

Gebze belediyesinin meclis toplantısında bütçe maddesi görüşülürken AKP’li meclis üyesi Celal Çelikbilek, CHP’li meclis üyelerine şöyle demişti:

“Belediyecilik alanında bir CHP’li belediye söyleyin, biz de model alalım”

CHP meclis üyesi Dilek Tan, ‘Eskişehir…’ dedi.

Dün Eskişehir’deydik.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak, Eskişehir Büyükşehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’i makamında ziyaret ettik. Basın müzemiz için, kendi elleriyle Atatürk’ün balmumu heykelini yapacak.

Gitmişken, 4 dönemdir Eskişehir’i yöneten Yılmaz başkanla Eskişehir’i konuştuk. Belediyeciliğini dinledik. Dinlemekle yetinmedik, Eskişehir’in sokaklarını dolaştık. Gebze’de yaşayan biri olarak elbette iki şehri kıyaslama olanağımız var.

Eskişehir’de en fazla göze çarpan yeşil alanlar ve parklar. Ferahlığı ve görselliğiyle halkın gözüne hitap eden ve dinlendiren, bakımları yapılan iç açıcı sosyal donatılar çok fazla. Gebze’de biliyorsunuz Çamlık parkına daha düne kadar insanları bile sokmuyorlardı. Dün de başbakan gelecek diye Kent meydanındaki ağaçları sökmüşler! Yeşile ve ağaca sevdalı Eskişehir ile yeşile ve ağaca düşman bir Gebze belediyesi. Yıllar önce müteahhitlere para kazandırmak için yapılan sözde akvaryumlar ve beton yapılar ise her gün gözümüzün önünde.

Belki size önemsiz gelecek ama, Eskişehir’in hiçbir yerinde tuvaletler ücretli değil. Gebze’de ise insanların en temel ihtiyaçlarından bile para kazanma mantığı güdülüyor.

Eskişehir’de şehir içi ulaşım tramvay ile çözülmüş. Gebze’de ise vatandaş resmen müşteri gözüyle görülüyor. Özel halk otobüsleri, zaten tıkanmış durumdaki trafiği iyice işin içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Masal şatosu, müzeler, Porsuk çayı, suni göletler, kültür-sanat sokakları ve etkinlikleri ile belediyecilik hizmetlerinin sadece yol, altyapı ve kanalizasyondan ibaret olmadığını gösteriyor Eskişehir.

Daha çok detay var ama ben asıl konuya gelmek istiyorum. Eskişehir bunların büyük bölümünü, belediyenin kaynaklarıyla yapıyor.

Gebze Belediyesi ise bütçesinin büyük bölümünü yandaşlara para aktarmak olarak planlıyor.  Gebze belediyesi şirketi Marmara Uzmanlar hakkında Gebze belediye başkanı Adnan Köşker neden bir kelime etmiyor?

Bunca soruya, bunca önergeye neden tek kelime açıklama yapmıyor?

Marmara Uzmanlar şirketine ait kaç tane dükkan var? Kimler işletiyor? Ne kadar gelir sağlanıyor?

Bu sorulara yanıt vermek çok mu zor?

Gebze belediyesinin sadece özel kalem müdürlüğüne tahsis edilen rakam, tam 1 milyon 600 bin lira. Bu para, temsil ve ağırlama giderleri olarak kullanılıyor. Bütçesi Gebze ile yaklaşık olan Eskişehir’in yaklaşık 15 katı.

235 milyon lira yıllık bütçeye sahip Gebze belediyesinin halk için harcadığı rakam acaba ne kadar? 

Bu sorulara daha onlarcasını ekleyebilirsiniz.

Bir tarafta belediye kaynaklarını halka hizmet için sunan ve yerel sorunlarını çözmüş bir Eskişehir, diğer tarafta kaynakları yandaşlara aktaran ve sorunlarla boğuşan bir Gebze.

Model belediye isteyen AKP’li meclis üyelerine önerim, Portekiz’den kardeş şehir seçeceğinize Türkiye’den Eskişehir’i seçin.

 

Belki bir şeyler öğrenirsiniz!