Gebze Belediyesi'nin 2016 bütçesi 235 milyon

  • 2015-10-08 01:13:12 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze Belediyesi'nin 2016 bütçesi 235 milyon

Gebze Belediyesi’nin 2016 bütçesi 235 milyon lira olarak oy çokluğuyla kabul edildi. CHP grubu, bütçeyi ‘gerçek dışı’ diye nitelendirerek red oyu verdi. CHP Grup sözcüsü Dilek Tan, ‘Hayaller Paris, gerçekler Silvan’ diye örnek verirken, CHP’li Plan Bütçe Komisyon Üyesi Serkan Davutoğlu da, ‘Lale devri zihniyeti devam ediyor’ şeklinde konuştu.

 

Gebze Belediyesi’nin 2016 bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısı gerçekleştirildi. 2016 bütçesi 235 milyon lira olarak kabul edilirken, en yüksek kalem İskan ve Toplum Refahı Hizmetleri (98 milyon 490 bin), Genel Kamu Hizmetleri (76 milyon 480 bin), Çevre Koruma hizmetleri (31 milyon 581 bin) ve Dinlenme Kültür ve Din Hizmetleri (12 milyon 177 bin) olarak gerçekleşti. CHP Grubunun en fazla muhalefet ettiği kalemlerden birisi de, Özel Kalemin 1 milyon 600 bin liralık temsil ve ağırlama giderleri oldu.

 

Davutoğlu:”Marka değil, taşeron kent”

 

CHP Grubu adına söz alan Plan Bütçe Komisyonu üyesi Serkan Davutoğlu, “Özel kalem müdürlüğüne temsil ağırlama adı altında 1 milyon 600 bin lira ayrıldığı bir bütçenin Gebze halkına hizmet ettiğini nasıl savunursunuz? Lale devri zihniyeti devam ediyor” dedi.

2015 bütçesinden ders alınamadığını savunan Davutoğlu, “2014’de bütçe hedefi 196 milyon lira iken 147 milyon lira harcandı. Buna rağmen ders almayarak 2015 yılında 223 milyon liralık bütçe yaptınız. Sanki 2015’de bütçeyi gerçekleştirmeye yakınlaşmış gibi şimdi de 235 milyon liralık bütçeye onay isteyeceksiniz. Bu anlayış, beslediğiniz taşeronları korumaktan başka bir şey değildir. 85 milyon lira hizmet alımı yöntemiyle taşeron firmalara veriliyor. Gebze, marka kent değil taşeronkent olma yolunda ilerliyor. Halkın parasını halka yönelik yatırımlar değil bir takım çevrelerdeki taşeronlara peşkeş çekildiği için biz CHP grubu olarak bu vebalin altında kalmak istemiyoruz” dedi.

 

Tan:”Eskişehir’i örnek alın”

 

Meclis toplantısında AKP adına söz alan Celal Çelikbilek, “Taşeron sorununu çözen CHP’li belediye varsa söyleyin de onu model alalım” deyince, CHP meclis üyesi Dilek Tan, “Eskişehir var, onu örnek alabilirsiniz” dedi. AKP’li Çelikbilek bu kez sel baskınları için İzmir’i örnek verince CHP’li Tan da, Ankara, İstanbul ve Kocaeli’ni örnek verdi.

 

Dilek Tan ayrıca Gebze Belediyesi’nde işe yerleştirilen personel yakınlarını, mezarlıkta görevlendirilen yüksek mimar kadını, sel baskınlarını sordu. Gebze belediye başkanı Adnan Köşker ise sel baskınlarının dünyanın her yerinde olduğunu belirtirken, mezarlıklar müdürlüğünde yerleştirilen kadın mimar için, ‘Orada da ihtiyaç var’ şeklinde yanıtladı.