Darıca maratona hazır

  • 2015-10-05 01:04:13 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Darıca maratona hazır

11 Ekim Pazar günü yapılacak olan 5. Uluslar arası Darıca yarı maratonu hazırlıkları tamamlandı.

 

Darıca’da 11 Ekim Pazar günü yapılacak olan 5.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nun basın toplantısı Darıca Belediyesi Dudayev Parkı Hilal Kafe’de yapıldı. Tanıtım toplantısına Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, İl Gençlik Spor Müdürü Muzaffer Çintımar, Darıca İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hikmet Tatoğlu, Maratonda yarışacak olan atletlerden bir bölümü ve basın mensupları katıldı.

Basın toplantısında ilk sözü alan Darıca Kaymakamı Ömer Karaman bu yıl 5’cüsü düzenlenecek olan 5.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nun ilçenin tanıtımına önemli katkı sağladığına dikkat çekerken, ilçede maratona verilen önemin yerli ve yabancı sporcu sayısının her geçen yıl artmasını sağladığını, bunun da bu organizasyonun dünya çapında olduğunun bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Artık atletizm tarihinde Darıca’nın ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken Karaman, ‘’500 atlet sayısının bugün 1600’lere çıkması bunun bir göstergesi. İlçe olarak her türlü önlemimizi aldık bu uluslar arası organizasyona hazırız. Bunun da üstesinde gelerek Darıcamız Kocaeli ve Türkiye’yi başarıyla temsil edecektir.’’ Şeklinde konuştu.

 

REKOR KIRANA 50 000 DOLAR ÖDÜL VAR

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak bu yıl 5’cüsünü düzenleyecekleri 5.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’nun, sevgi, barış, kardeşlik sloganından hareketle atletizm sporu adına çok önemli bir organizasyon olduğunu söyledi. 11 Ekim Pazar günü yapılacak olan Maraton hakkında bilgi veren Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, ”maratona Dünya ülkelerindeki sporculardan büyük talep var içlerinde ilk defa ülkemizde yarışacak sporcularda bulunmakta. Bu yıl 15 ülkeden aralarında Avrupa ve Dünya klasmanında derecesi bulunan sporcularında bulunduğu toplam bin 600 atlet katılacak. Yine aynı gün koşulacak olan halk koşumuzda ise 5 bin kişi koşacak. Yarışmalara halen kayıtlar devam etmekte. Öte yandan geçen yıl olduğu gibi dünya rekoru kıran bir atlet olursa 50 bin dolar hediye vereceğiz. 09.30’da başlayacak olan maraton Darıca Belediyesi hizmet binası önünde start alacak. Ardından İstasyon Caddesi devam edip Dr. Zeki Acar Caddesi, Etham Paşa Caddesi, Çelikoğlu Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Bayramoğlu’ndan dönülerek Tuzla Caddesinden gelinerek Cumhuriyet Meydanında son bulacak” dedi. Düzenledikleri yarı maratonun dünya çapında bir organizasyon olduğunu da sözlerine ekleyen Karabacak,” Darıca’da yapacağımız 5. Uluslararası Yarı Maratonu ile ilçemizi tüm dünyaya tanıtmanın yanı sıra yine çok önemli bir yarış olan Avrasya Maratonu’na iyi bir hazırlık olacak. Biz artık Dünya Üniversiteler Kros Şampiyonası’na talibiz.” diye konuştu.

 

İl Gençlik Spor Müdürü Muzaffer Çintımar’da bu organizasyonun atletizmde dünya da söz sahibi olmaya başladığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.