Ensar Öğüt'ten çarpıcı öneri

  • 2015-09-27 01:38:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ensar Öğüt'ten çarpıcı öneri

CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve Ardahan Eski Milletvekili Ensar Öğüt, her yıl yüzlerce Hacı adayının yaşamını yitirmesi ve son olarak geçtiğimiz günlerde Mekke’de 750 civarında Hacı adayının yaşamını yitirmesi üzerine ilgi çekici önerilerde bulundu.

Kendisi de Hacca giderek hacı olan ve geçmişte özel olarak da incelemelerde bulunmak üzere Mekke’ye giden Ensar Öğüt, hem hacıların ölümünün nedenlerini hem de alınması gereken önlemleri sıraladı.

“bazı hacı adayları hacda ölüp şehit olmak istiyor”

Hacı adaylarının ölümlerinde,özellikle bazı hacı adaylarının hacda ölüp şehit olarak cennete gideceklerini düşünmelerinin de önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Öğüt, “Ayrıca, Hac organizasyonlarında Suudi Arabistan yetersiz kalmaktadır. Hem organizasyon hem de teknik bakımdan bir türlü yetkinlik kazanamamaktadırlar. Ayrıca, Hac zamanında düşüncesizce inşaat ve tadilat gibi çalışmaların yapılması milyonlarca insanın hayatını hiçe saymak demektir.”dedi.

“Hac uluslararası İslami bir organizasyona devredilmeli”

 

Ensar Öğüt açıklamasında şu görüşlere yer verdi “Mekke tüm Müslümanların ortak değeri ve kutsalıdır. Dolayısıyla bir ülkenin organizasyonu ve önlemlerine bırakılmayacak kadar büyük bir olaydır. Öncelikle Haccın organizasyonu ve düzenlemesi Suudi Arabistan ile birlikte islam ülkelerinden meydana gelen bir uluslar arası organizasyona devredilmelidir. Böylece sağlıklı bir planlama ile Hac vazifesi belli düzenlilik içinde yapılabilir. Yine, Teknik tedbirler, etkin eğitim ve bilgilendirme ile izdihamın ve hacıların birbirini ezmesinin önüne geçilmelidir. Ayrıca, tehlike yarattığından kesinlikle Hac zamanında inşaat yapılmamalıdır.”