Deprem paneline belediyeler ilgisiz kaldı

  • 2015-09-11 07:32:20 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Deprem paneline belediyeler ilgisiz kaldı

Gebze Ticaret Odası’nda düzenlenen ve Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki’nin konuşmacı olarak katıldığı ‘Ülkemizde deprem gerçeği’ konulu seminere, bölgemizdeki belediyelerden belediye başkanları ve yetkilileri katılmadı.

GTO Başkanı Nail Çiler de bu konuya vurgu yaptı ve katılımın düşük olmasından yakındı. Çiler, 17 Ağustos depreminin unutulmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Özellikle sektör temsilcilerinin ve belediye yetkililerinin bu salonda olması gerekiyordu. Özellikle belediyeleri davet ettik. Türklerde bir şey var, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Pasta yapmayı da inşaat yapmayı da biliriz. Şunu unutmamak gerekir ki deprem insanları öldürmez, çürük yapı öldürür. Deprem ülkelerinden Japonya’da şiddetli sarsıntılar oluyor ama can kaybı yaşanmıyor. Depremle yaşamayı öğrenmişler” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrilmemesi konusunda uyarıda da bulunan Çiler, askeri kışla arazisinin de Gebze’nin geleceği için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Yetkililer söz verdi, TOKİ’ye verilmeyecek. Fuar alanı olmasını istedik ancak olmasa bile insanların yararlanacağı bir yer olmalı. Orası bizim akciğerlerimiz” dedi.

 

Birlik içinde yaşayalım

 

Son günlerdeki olaylara da değinen Çiler, “Terörün her türlüsüne hayır diyoruz. 1000 yıldır birlikte yaşadık, bundan sonra da birlikte yaşayacağız. Aklı selim davranalım. Haklarımızı demokratik yollarla arayalım” şeklinde konuştu.

Gebze Ticaret Odası’ndaki seminere çevremizdeki hiçbir belediyeden yetkili katılmazken, Gebze Mimarlar Odası Başkanı Mimar Özhan Aşkın Öztürk ve CHP Gebze belediye meclis üyesi Salih Işık ile işadamları katıldı.

 

Seminerde Japon Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Japonya’dan ve Türkiye’den örnekler de vererek sine-vizyon eşliğinde bilgilendirmelerde bulundu.