Abhazya’ya Kocaeli ilgisi

  • 2015-09-10 08:08:05 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Abhazya’ya Kocaeli ilgisi

Abhazya'nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik ilişkiler Resmi Temsilcisi Ashukba Ruhi Karaalp tarafından organize edilen ve Kocaeli’nin birçok belediye başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin katıldığı geziden önemli kararlar çıktı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile her yıl meclis üyeleri tarafından bir ülkeye ziyaret gerçekleşiyordu. Bu yıl meclis aldığı karar ile ziyaretini Abhazya’ya gerçekleştirdi. Gerçekleşen gezi programında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in yanı sıra, meclis üyeleri ve bazı meclis üyeleri ve belediye başkanlarının aileleri de katıldı. Abhazya'nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik ilişkiler Resmi Temsilcisi  Ruhi Karaalp (Ashukba), Akmis Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Karaalp, Akmis Grup Genel Müdürü Olgun Aksoy,  Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca ve Abhazlar için önemli isimlerden biri olan Abdulkadir Ardzınba’nın da eşlik ettiği grup Atatürk Havaalanı’ndan Rusya’nın Soçi kentine, oradan ise Abhazya’ya hareket etti.

 

“TURİZM İÇİN BÜYÜK BİR DİNAMİK”

Gerçekleşen gezi programlarında Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba, Abhazya Parlamentosu Milletvekillerinden Tayfun Ardzınba, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Abhazya’nın önemli bürokratları Kocaeli heyetine eşlik etti. Heyet Oçamçira, Afon, Gagra, Tkurçal, Sohum gibi Abhazya’nın önemli kentlerini ve turistlik bölgelerini gezdi. Yapılan ziyaretlerde Abhazya heyeti Kocaeli heyetine büyük ilgi gösterirken her gün Kocaeli heyetine Abhaz mutfağından seçkin tatlar  ikram edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Abhazya’nın turizm açısından büyük bir dinamik olduğunu ve geleceğin parlayan yıldızlarından biri olacağını söyledi.

 

KARTEPE – OÇAMÇİRA

KARDEŞ BELEDİYE OLUYOR

Kartepe Belediye Başkanı ve Oçamçira Valisi Hrips Djopua, Oçamçira Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende kardeş şehir olma yolunda ilk adımı attılar. Kardeş şehir protokolü için önümüzdeki aylarda İçişleri Bakanlıklarına müracaatlarda bulunacak. Kocaeli heyeti Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba ile de bir araya gelerek fikir alışverişlerinde bulundular. Hacımba, Türk siyasilerin ve işadamlarının her zaman Abhazya’da kardeşçe ağırlanacağını, Abhazya’nın kapılarının Türklere her zaman açık olduğunu söyledi.

 

RUHİ KARAALP’E BÜYÜK ONUR

Abhazya'nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik ilişkiler Resmi Temsilcisi Ashukba Ruhi Karaalp Vladeslav Çirikba tarafından Abhazya'nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik ilişkiler Resmi Temsilcisi ünvanı aldı. Sohum’da gerçekleşen törenle temsilcilik beratını alan Karaalp, “bu büyük onur ve unvan için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türkiye ve Abhazya arasında ticaret ve iletişimin artması için ekibimle birlikte elimden geleni yapacağım. Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Abhazya gezisine şirketimiz Akmis Grup olarak önderlik ettik. Geziye katılan belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimizin Abhazya’dan mutlu ayrıldığını biliyoruz. Görevimizde doğru projelerle doğru yatırımcılara Abhazya’yı anlatacağız ve yatırımcılar ile Abhazya yöneticilerinin iletişim kurarak sağlıklı yatırım yapmalarını sağlayacağız” dedi.

 

“EMEĞİ GEÇENLERE

TEŞEKKÜR EDERİM”

Ruhi Karaalp Abhazya gezisi hakkında bilgi vererek, “Abhazya gezisinde yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve meclis üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ayrıca Abhazya’da Kocaeli heyetini en iyi şekilde ağırlayan Abhazya Cumhurbaşkanımız Raul Hacımba, Abhazya Başbakan Mikvabiya’ya, Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba’ya, Abhazya Cumhuriyet bakanlarımıza, Abhazya Cumhuriyeti Milletvekillerimizden Tayfun Ardzınba’ya ve tüm bürokratlara ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadelerinde bulundu.