Gebzeliler nöbeti devraldı

  • 2013-09-04 09:15:08 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebzeliler nöbeti devraldı

Gebze Mısır ve Suriye Dayanışma Platformu üyesi bir grup, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal saldırıya tepki gösterdi.  Mısır'da darbeye karşı direnen halka destek vermek ve Mısır ve Suriye'de yaşanan katliamlara kamuoyunun ilgisini çekmek amacıyla ilk olarak Saraçhane'de başlatılan Adeviye Nöbeti'ni  Gebzeliler devraldı. Gebze Mısır ve Suriye Dayanışma Platformu tarafından organize edilen Kardeşlik Bedel İster etkinliği Gebze Kent Meydanı'nda başladı. Geceye Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, AK Parti  Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, AK Parti İlçe Gençlik Kolları yöneticileri ve binlerce vatandaş katıldı. Etkinlikte Gebze Mısır ve Suriye Dayanışma Platformu adına Yakup Ayaz bir konuşma yaptı. Ayaz yaptığı konuşmada Mısır ve Suriye'de gerçekleşen katliamlar karşısında oluşan direnişe destek vermek için bölgede harekete geçtiklerini söyledi. Yakup Ayaz’ın konuşmasının ardından söz alan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise konuşmasında Mısır’da ve Suriye’de binlerce Müslüman’ın katledildiğini ifade etti. Bütün dünyada vicdan hareketinin başladığını vurgulayan Yıldırım, “ Şuan itibari ile tüm her yerde vicdan hareket başladı. Müslümanları yıkmaya çalışıyorlar. Fakat bu başaramayacaklar. Bizler kim mazlum ise onun yanında kim zalim ise onun karşısında olacağız. Bizler bunun için meydanlardayız. Bu zulüm içinde meydanlarda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım şöyle devam etti, “zulüm bugünün zulmü değildir. Hep vardı var da olacak. Katliamlar korkakların işidir. Aciz olanlar yaparlar bunu. İnsanlık anlamında çok ciddi bir sınav veriliyor. Ölenler hep Müslümanlar, şayet bu ölenler Yahudi veya Hıristiyan olsalardı dünya ayağa kalkardı.”

DUA EDİLDİ

Konuşmaların ardından programda Kur'an Kerim tilaveti okundu. Grup Yürüyüş’ün söylemiş olduğu ezgi, marş devam eden gecede namaz kılan binlerce kişi  Mısır ve Suriye’de yaşanan zulmün kısa sürede bitmesi için dua etti. Etkinlik Cuma akşamı 24’e kadar sürecek. Katılımcılar her akşam 20:00-24:00 saatleri arasında Kent Meydanında nöbet tutacak.