Felaketin 16'ncı yıldönümü

  • 2015-08-17 09:25:52 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Felaketin 16'ncı yıldönümü

17 Ağustos depreminin üzerinden 16 yıl geçti ancak depremin açtığı derin izleri hala unutamadık. Bölgemiz deprem kuşağında yer alırken, 17 Ağustos depreminden ne kadar ders alındığı ve depreme ne kadar hazır olduğumuz hala daha tartışma konusu.

17 Ağustos depreminin ardından yıllar geçmesine rağmen depremin açtığı derin yaralar hala sarılamadı. Deprem kuşağında bulunan bölgemizde 17 Ağustos depremi sonrası ne kadar hazırlık yapıldığı hep tartışma konusu olurken, olası bir deprem sonrası bölgemizde yine de çok büyük can kayıplarının olabileceği ifade ediliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise 17 Ağustos’un ardından ciddi önlemler alındığına dikkat çekerek, toplumun bilinçlendirildiğini ifade etti.

“MÜHENDİSLERLE DEPREMDEN ÖNCE TANIŞIN”

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ziya Özhan, 17 Aralık Depreminin yıldönümü dolayısı ile yazılı bir açıklama yaparak toplumda deprem bilincinin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Özhan; “Yapılması gerekenler depremden sonra değil de depremden önce, çok önce yapılmalıdır. Biz söylüyoruz! inşaat mühendisleri ile depremden sonra değil depremden önce tanışın.  Depreme karşı hazırlıklı olunmalıdır.Deprem her an gelebilir, hazır mıyız? Bu söylenenler 16 yıldır söylene gelmektedir. Bir kere daha deprem gerçeğini toplumumuza  hatırlatmakta bir sakınca olmayacağı kanaatindeyim. Yapı denetim şirketlerinin denetimlerini iyi yapabilmeleri için mal sahibinin çalışanı olmaktan çıkarılması gerekmektedir. Yapı denetim firmaları hiç bir konuda kişi ve kurumlara bağımlı olmamalıdırlar. Ülkemizde üretilen yapıların tamamı yapı denetim firmalarınca denetlenmelidir. “ dedi.  

 

KURT VE DEPREM ŞEHİTLERİ ANILACAK

 

 

17 Ağustos depreminin yıldönümü dolayısı ile bugün Gebze’de deprem şehitleri için anma programı düzenlenecek. Gebze’deki anma programı Kocaeli eski Milletvekili merhum Alaettin Kurt’un merkez mezarlığındaki kabri başında yapılacak. İkindi namazı sonrası saat 18.00’de başlayacak programda tüm deprem şehitleri için Kur’an okunup dualar edilecek. Programa tüm vatandaşlar davet edildi.