Gebze bayram yorgunu

  • 2015-07-20 09:50:18 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze bayram yorgunu

İstanbul ile Anadolu’nun ulaşımdaki kilit geçiş noktalarından biri olan Gebze, bu bayramda da trafik yoğunluğunu büyük ölçüde hissetti. Özellikle Eskihisar feribot yolu bu yoğunluktan nasibini aldı. D-100 Karayolu ve TEM Otoyolunun da geçiş noktası olan Gebze’de bayram arifesi ve bayramın son günü kilometrelerce uzunlukta araç kuyrukları oluştu.

Ramazan Bayramı’nın 4 güne çıkarılmasıyla birlikte arife gününün öncesinden başlayan tatil yolculuğu, her bayram yaşanan trafik yoğunluğunu yeniden yaşattı. Özellikle İstanbullu tatilcilerin Ege ve Akdeniz’e geçiş noktası olan Gebze, bu yoğunluktan en fazla nasibini alan ilçelerden birisi oldu. Bayramı tatil yörelerinde ve memleketlerinde geçirmek isteyen on binlerce tatilci, arife gününden önce yollara çıkınca trafik altyapısı bu yoğunluğu kaldırmadı.

D-100 ve TEM otoyolu adeta felç olurken, bu iki anayolun geçtiği Gebze de trafikten olumsuz etkilendi.

 

Feribot kuyruğu Gebze’ye uzandı

 

Trafik yoğunluğundan en fazla etkilenen bölgelerden birisi ise Eskihisar Feribot yolu oldu. Feribot kuyruğu zaman zaman Gebze’nin İstasyon mahallesine kadar uzarken, trafik yükü de D-100’e bindi. Gebze’den İzmit’e gitmek isteyenler bile 45 kilometrelik mesafeyi 3-4 saatte gidebildi. Bayram öncesi yaşanan trafik çilesi, dönüş yolunda da yaşandı. Bayramın sona ermesiyle dün yine D-100 ve TEM otoyolunda uzun kuyruklar yaşandı.

 

Öte yandan bayram boyunca ise Gebze adeta sessizliğe büründü. Çok sayıda Gebzelinin tatile gitmesi ile Cuma ve Cumartesi günleri yollar son derece rahattı.