İhracatta düşüş!

  • 2015-07-01 08:59:04 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
İhracatta düşüş!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gebze Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda Haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. TİM verilerine göre Haziran ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 gerileyerek 11 milyar 703 milyon dolar olduğunu söyleyen Büyükekşi, bir an önce koalisyon kurulması gerektiğine işaret etti.

 

 En fazla ihracat otomotiv sektörü

 

Büyükekşi, sektörel bazda en fazla ihracatı otomotiv sektörünün yer aldığını kaydederek, bunu hazır giyim ve kimyevi maddeler sektörünün izlediğini söyledi. En fazla ihracat yapılan 5 ülke ise Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve Fransa oldu. En fazla ihracat artışı olan ülke Suudi Arabistan olurken, en fazla ihracat artışı olan şehir Gaziantep oldu. Kocaeli’de ise yüzde 6,3 geriledi.

 

Çiler: ”Cazibe merkezi”

 

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de, bölgemizin bir cazibe merkezi olduğunu belirterek, “Türkiye ekonomisine yüzde 17 katkı ile İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır. Gebze tek başına 24 ilden büyüktür” diye konuştu. Kocaeli’de 13 OSB bulunduğuna dikkat çeken Çiler, “Bu OSB’lerin 9’u Gebze’dedir. Doluluk oranı açısından da bölgemiz Türkiye ortalamalarının üstündedir” şeklinde konuştu. İhracat alanında Gebze ve Kocaeli’nin önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Çiler, ihracat rakamlarının Gebze’de açıklanmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

Toplantıya Kocaeli Valisi Abdulkadir Güzeloğlu, Büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, GETÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, OSB yöneticileri ve sanayiciler de katıldı.