Fatih Devlet Hastanesi için eleştiri

  • 2015-06-29 11:30:38 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Fatih Devlet Hastanesi için eleştiri

Gebze Fatih Devlet Hastanesinde birçok doktorun baskılardan bıktığı, bunun için sıkıntılar yaşandığı, doktorların rahat çalışamadığı, sağlık hizmetlerinin aksadığı iddia idildi.  Hastanenin devamlı hastalarından alınan bilgiye göre; Şeker, kalp, yüksek tansiyon gibi sık kontrol gerektiren hastalar, zamanında kendi doktorlarına ulaşamıyor. Uzman doktorların yazması gereken ilaçlar bittiğinde, doktora ulaşamayan hastanın ilaç kullanımı aksıyor. Bir doktora muayene olmuş ve teşhisten sonra tedaviye başlamış olan hasta, ikinci-üçüncü gidişinde aynı doktoru bulamıyor. Her şey sil baştan yeniden başlıyor. Bazı doktorlar ise geçici görev adıyla uzak hastanelere sürülmüş. Görev bitimi sonrası da geçici görev devamlı uzatılarak adeta cezaya döndürülüyormuş.

Yine iddialara göre; doktorların, döner sermayeden kurallara uygun pay alamadığı, her doktorun 60 ile 100 bin lira arasında alacağının biriktiği söyleniyor. Gerekçe olarak da döner sermayede para olmadığı gösteriliyormuş.

 

Hastanede çalışan işçilerin büyük bölümü taşeron işçisi olarak çalışıyor. Hastane yönetiminin iş verdiği taşeronlar, işçilerin maaşlarını ödemeden işi bırakmışlardı. Bunun sorumlusu, işi taşerona veren yönetim olduğu halde, işçilerden bir de avukatlık ücreti toplanarak, sözde dava açılmıştı. Avukat olarak da hastanenin avukatı görevlendirildi. Fakat avukatın parayı almasına rağmen davaya bakmadığı çalışanlar tarafından iddia ediliyor. Yine iddialara göre, taşeron işçilerinin çoğu yasaya hile yapılarak çalıştırılıyor. Yani taşerona verilemeyecek işler taşerona verilmiş. Temizlik işçisi kadrosuyla işe alınmış işçiler, hasta kabulde ve kadrolu işçilerin yaptığı işleri yapıyor.