Levent Altun yazdı

  • 2015-06-24 08:44:46 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun yazdı

Bölgemizdeki belediyeler mahallelerde iftar yemekleri veriyor. Olayın birçok boyutu var. En önemlisi, iftar yemeklerinin kaynağı. Halkın her kesiminin vergilerini, bir kesime harcamanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Şimdi diyebilirsiniz ki, ‘isteyen herkes iftara gelebilir”. Bu çok da mantıklı bir gerekçe değil çünkü herkes oruç tutmayabilir, herkes vıcık vıcık siyasete bulanmış bir ortamda iftarını açmak istemeyebilir.

Çünkü iftara katılanlara baktığımızda, bir bölümünün belediye personeli, bir bölümünün AKP yöneticileri, bir bölümünün AKP ve başkana yakın olmak isteyenler olduğunu görebiliriz. Çok az kısmı ise mahalle halkı.

Bu iftarların, sanılanın aksine ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verilmediğini hepimiz biliyoruz. Eğer öyle diyen varsa ben de sorarım, her mahallede bir akşam verilen iftar yemeğinde, o mahallenin ihtiyaç sahiplerini sadece bir gün doyurmak mıdır olay?

Eğer ihtiyaç sahipleri düşünülecekse, ulu orta değil de gizli bir şekilde evlerine yemek servisi yapılabilir.

Mahalle iftarlarının olumlu sayılabilecek tek yönü, iftarda bir araya gelen mahalleli arasındaki sosyalliğin sağlanması. Ama dediğim gibi katılanların büyük bölümü siyasetçi ve belediye ağırlıklı olunca bu mümkün olmuyor.

İftarlar gibi yaz okulları da israfın üst düzeylerde olduğu bir alan. Vatandaşlar ücretsiz olduğu için yoğun talep gösteriyorlar ama o paraların kendi ceplerinden çıktığı gerçeğini elbette anlayamıyorlar.

Yaz okullarına gelen çocuklar hangi branşta hangi üst düzey eğitimi görecek de Türk sporuna kazandırılacak?

Yaz okulları için harcanan o dev bütçenin, amatör spor kulüplerine verilmesi ve onların daha profesyonel bir şekilde çocuklara spor eğitimi vermesi daha mantıklı değil mi?

Hem daha kurumsal hem daha ekonomik hem de daha bilinçli olur. Yılda bir kez bir-iki aylık gösterme eğitimin çocuklara ne faydası olabilir ki?

Belediyelerin bu kadar harcamayı nereye harcadığı ise muamma. Milyonlarca liranın kaynak aktarımı olarak harcandığı iddiaları ise muhalefet tarafından mutlaka irdelenmesi gereken konu.

 

Her yağmurda Gebze’nin caddelerinin nasıl göle dönüştüğünü hepimiz görüyoruz. Acaba iftar ve yaz okullarına harcanan paralarla bu caddelerin altyapısı yapılamaz mı? Bu kadar israf edilen paralar daha iyi hizmetler için kullanılamaz mı?