Nöbet denetlemede hukuksuzluk

  • 2015-06-22 09:57:15 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Nöbet denetlemede hukuksuzluk

Aile Sağlığı Merkezlerinde tutturulmak istenen cumartesi nöbetlerine gitmeyenlerin tespit edilmesi için yapılan usulsüz iş ve işlemlerin hukuki dayanağı olmadığına dair Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Erol Kalemer ile birlikte şubede basın açıklaması yaptı.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Çeker yaptığı açıklamada; Hukuksuz ve angarya olan cumartesi nöbetlerine karşı Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Elemanları kararlı ve istikrarlı bir mücadele sergiliyorlar.” Diyen Çeker;  “Mobing ve Psikolojik baskılara, rağmen ilimiz de 13 Haziranda mesai dışı cumartesi nöbetlerine gitmeme oranı yüzde 82 olarak gerçekleşmiştir. Dedi. Başkan Çeker; Çalışanların böylesine bir tavır aldığı mesai dışı nöbetlere karşı idareciler ise sorunu çözmek yerine dayatmada ve hukuksuzlukta ısrar ediyorlar. Ceza puanlarını yükseltmek, baskı uygulamak gibi yönetmelerle yapılan zorlamalara birde hukuksuz nöbet denetimleri eklenmiştir.” Dedi.Çeker; Nöbet denetimlerinde öyle yollar izlenmektedir ki, denetimin kendisi adeta başlı başına soruşturulması gereken bir hal almaktadır. Diyen Çeker; Kamuda nasıl denetleme yapılacağının düzenleyen tüm kuralları hiçe sayarak telefonla denetleme aradık kimse telefonu açmadı demek ki işe gelmediler deyip tutanak tutma gibi bir usulü hayata geçirmek her babayiğidin harcı değildir. Dedi. Çeker; Hele valilik olurlarından önce denetleme yapanlar gibi kamu mevzuatını yerle yeksan eden işlerde yapılmıştır.” Dedi.

 

 

Çeker; “u tür işler ya orman kanuna dayanır ya da muz cumhuriyetlerinde olur. Hukukun kırıntısı kalsa dahi bu tür işler yapılamaz. Bu işler mutlaka hukuk duvarına toslar. Diyen Çeker;  Bu hukuksuzlukların hepsini tek tek tespit ettik. Hesabını da tüm yasal platformlarda soracağız. Çalışana zulümde değişik araçları tedavüle sokmaya çalışanların oyunlarını bozacağız. Dedi. Başkan Çeker; Çünkü biz gerçek sendikacılığın adresiyiz. Çalışanlar için kutlu bir mücadele yürüten ve bunu da yürekli bir şekilde gerçekleştiren Türk Sağlık-Sen’iz. Çalışanın hakkını aranması için mücadele etmesi gereken Malum Sen’ci, yetkilendirilmiş sendikanın bir temsilcisi de bu nöbet denetimi işinde görevlidir. Çalışanın hakkını savunmak yerine onlara ceza kesmek için çalışmaktadır. Tek imza düzenlemektedir. Tutanak düzenlemeyi dahi bilmeyen bir temsilci başkalarının hakkını nasıl koruya bilecektir. Dedi. Çeker; Yurdun çeşitli yerlerinde iş bırakmayı şikayet eden, onlara soruşturma açan bu sendika yöneticilerini duymuştuk. Kocaeli’nde de şahit olduk. Diyen Çeker; Hala bu sendikaya üye olarak kalanların dikkatine bunu sunuyor ve hukuksuz denetimler hakkında gereğini yapacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.” Dedi.