Gebze masaya yatırıldı

  • 2015-06-20 02:35:29 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze masaya yatırıldı

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği’nin düzenlediği, ‘Sanayileşmede Parçalanan Kent Gebze’ konulu panelde Gebze’nin sanayileşmeyle birlikte yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı. Panelistler yaptıkları konuşmalarda, hızlı göç alan ve çarpık sanayileşen Gebze’de çevresel ve sosyal sorunların oluştuğunu kaydettiler. Panele Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve bazı STK ile siyasi parti temsilcisi katılırken, yerel yönetimlerden ve bürokratlardan katılımın olmaması yadırgandı. 

 

Özmural:Gebze, İstanbul’un çöplüğü

 

Gebze Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen ve Oda’nın eski yönetim kurulu üyesi Metalurji Mühendisi Mehtap Sönmez’in yönettiği panelin açılış konuşmasını TMMOB Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural yaptı. Sanayileşmenin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Özmural, buna karşın sanayinin ülke sathına yayılmamasının özellikle Gebze, Kocaeli ve İstanbul’da sorun oluşturduğunu söyledi. Özmural, özellikle Gebze olmak üzere Yalova ve Bursa bölgesinin İstanbul’un çöplüğü haline geldiğini de sözlerine ekledi.

 

Çiler:Kent bilinci önemli

 

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de yaptığı konuşmada, köydekilerin kente göç etmese bu sorunların konuşulmamış olacağını ifade ederek, “Tarıma dayalı ekonomiden sanayiye hızlı geçiş yaşandı. Çarpık yapılaşma ve şehrin master planlarının yapılmaması bu sorunları doğurdu. Kentin marka haline gelmesi için kent bilincinin oluşması lazım” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün olması gerektiğini dile getiren Çiler, İtalya’nın Cenova şehrini de örnek göstererek, “Ancak kentsel dönüşümde öncesi ve sonrası da planlanmalı, paydaşlarıyla görüşülmeli” dedi. 

Kent bilincinin önemine vurgu yapan Çiler, “’Nerelisin?’ diye sorulduğunda eğer Samsunlu, Erzurumlu, Muşlu diye yanıt veriliyorsa bu iş olmaz. Ben Trabzonspor şampiyon olana kadar Trabzon’u bilmiyordum. Akhisar’ın süper ligde takımı var, bizim yok” diye konuştu.

 

Gazeteci ve akademisyenler de katıldı

 

‘Sanayileşmede Parçalanan Kent Gebze’ panelinde çeşitli gazeteci ve akademisyenler de görüşlerini dile getirdiler. Yardımcı Doçent Doktor Azat Zana Gündoğan, Gebze ile ilgili yapmış olduğu çalışmanın verilerini paylaşırken, Gebze’de 750 bin nüfusun olduğunu ve 250 bin işçinin çalıştığını vurguladı. Gebze’yi, İstanbul merkezli büyük firmaların sömürdüğü bir kent olarak da niteleyen Gündoğan, Gebzelilere çevre kirliliğinin, arsa spekülasyonlarının, köylerde mülksüzleşmenin ve emekçilerin değersizliği ve sendikasızlığının düştüğünü söyledi.

Gazeteci Özer Akdemir de, başta Dilovası olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılan çevre tahribatlarını slayt gösterileriyle anlattı. 

Avukat Recep Dursun ise, hızlı sanayileşme nedeniyle yoğun göç yaşayan Gebze’de insanların barınma sorunlarının çözülemediğini dile getirdi. Dursun, kentsel dönüşümle ilgili olarak, “Daha önce Adem Yavuz ve Cumhuriyet mahallesinde kentsel dönüşüm kararı alındı ancak halk karşı çıkınca geri dönüldü. Birçok yerde özellikle Refah Partisi ve Ak Partisi döneminde kent alanları küresel güçlerin iştahını kabartıyor. Belediye tüccar gibi davranıyor, orada yaşayanları müşteri gibi görüyor. Ben kentsel dönüşüme karşıyım. Yerinde insan, yerinde dönüşüm diyoruz” şeklinde konuştu. 

 

Dursun, köylerin mahalle haline getirilerek köy tüzel kişiliğine ait arazilerin imara açılmaya başlandığını ifade ederek, rant elde edilmeye çalışıldığını sözlerine ekledi.