Levent Altun Gebzespor'u yazdı

  • 2015-06-19 11:07:50 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun Gebzespor'u yazdı

Bazı futbol kulüpleri için kurumsallık ve profesyonel yönetim, şampiyonluktan çok daha değerlidir. 1955 yılında kurulan ve tarihinde hiç şampiyonluk yaşamamış Gebzespor için en önemli şeyin, bu olduğuna inandırdılar bizi yıllarca. İnandıklarımızın aslında yanlış olduğunu anlayabilirdik eğer o şampiyonluğu yaşamasaydık!

Gebzespor şampiyon olduğunda görmemiz gereken o gerçeklerin hepsi halının altına süpürüldü!

Taraftarıyla, camiasıyla ve tüm şehir halkıyla yıllarca şampiyon olma hedefine kilitlenen Gebzespor, yıllar boyunca kurumsal bir şekilde yönetilemediği için en önemli yanı hep çürük kaldı. Her gelen başkana ‘para’ soruldu. Gelenler de, tribüne ve şehre hoş görünmek, takımı şampiyonluğa oynatmak kolaycılığı ile kulübü uzun yıllar teslim alacak bir borç batağına sürüklediler.

Sonrasında ise, kurumsal bir kimlikten uzakta olan Gebzespor ne yazık ki içinde bulunduğu maddi krizi çözmek için ya siyasetin en iyi işletildiği yerel belediyelerin yönetimlerine muhtaç hale getirildiler ya da ‘parası var’ denilenlerin eline bırakıldı.

Hiç kimse, Gebzespor’un sürekli artan ve kangren haline gelen borçlarını ödemek ve temize çıkartmak gibi en önemli sorununu görmek ve çözmek istemedi. Hem futbolcu, hem teknik adam hem de diğer borçlar milyonlarca lirayı bulurken, sonrasında gelenler de bu büyük yükün altına girme cesaretini gösteremedi.

İlker Çakır geçtiğimiz yıl Gebzespor’a başkan olduğunda ilk beklentiler yine hatalıydı. Camia ve şehir İlker Çakır’dan hemen şampiyonluk beklentisine girdiler. Oysa İlker Çakır, Gebzespor’un geçmiş borçlarını temizlemek ve kulübü temize çıkarmak için ekibiyle birlikte olağanüstü bir performans sergiledi. Her ne kadar takım şampiyon olamasa da, emin olun ki üst üste 3 şampiyonluk yaşasa bana göre bu kadar başarılı sayılmazdı.

Gebzespor BAL ligine düştüğünde üzülmüştüm ama gelinen noktada, bunun Gebzespor için bir şans olduğunu düşünüyorum. Yaralarını sarma, borçlarından kurtulma ve en önemlisi de sadece sportif başarıya odaklı o ölümcül hastalıktan kurtulma yolunda çok güzel bir geçiş süreci oldu.

Şimdi bazı kesimler yine Gebzespor’dan şampiyonluk bekleyecekler. Oysa ben borçlarından kurtulmasının ve kurumsal bir yapıya kavuşmasını şampiyonluktan çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.

İlker Çakır bana göre sadece bu yönüyle bile diğer tüm başkanlardan çok daha farklı ve başarılıdır. Gebzespor’u borçlarından kurtarma çalışmaları ve camiaya kazandırılan bu heyecan çok ama çok önemli bir olguyu beraberinde getiriyor. O da güven unsuru. Artık belediye başkanı, milletvekili, ticaret odası başkanı, sivil toplum kuruluşları, taraftarı yani tüm şehir İlker Çakır’a güveniyor. Güven beraberinde desteği getirecek, hepsi birleşince de sportif başarı zaten kaçınılmaz olur.

 

Gebzespor’un 3. Ligden düştüğü son maç aklıma geliyor da, cenaze törenine katılıp son yolculuğuna uğurluyor gibiydik. Borçlarıyla ve sahipsizliğiyle BAL ligine terk edilen bu takıma İlker Çakır umut olmuştur. Bu umuda hep birlikte sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum.