Ramazan ayı başladı

  • 2015-06-18 09:35:06 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ramazan ayı başladı

On bir ayın sultanı, dini hayatımızda çok önemli bir yeri olan, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin bir kat daha pekiştiği, Ramazan ayı bugün başladı.

Oruç ayı olan Ramazan ayında tutulan oruçlarla ve yapılan ibadetlerle Müslümanlar yıl içerisindeki en önemli zaman dilimine girmiş oldu. Diyanetin Din İşleri Yüksek Kurulu Kararlarında tanımlanan Ramazan kelime anlamı ile temizlenmek, yanmak anlamına gelir bu ay içerisinde günahların yanarak temizlendiği belirtilir. Bu ayın bereketli hikmetli ve faziletli olmasının sebebi Kuran-ı Kerimin bu ayda inmesinden ileri gelir. Allahuteala bu hususta Bakara Süresi’nin 185. ayetinde  “O ramazan ayı ki insanları irşat için hak ile batılın ayıracak olan hidayet rehberi ve delilleri halinde bulunan kuran o ayda indirildi” buyurur. Kuran Ramazan ayında Kadir gecesinde inmiştir. Yine Hz. Peygamberinde  Cebrail aleyhi selam ile kuranı kerimi karşılıklı okuduğu aydır Ramazan. Camilerde okutulan mukabele geleneği de karşılıklı bu okumadan buyana gelmektedir.

ORUÇ FARZ İBADETLERDENDİR

Oruç ayı olan ramazanda Oruç : bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak engellemek anlamına gelir. Fıkhi olarak ise imsak vaktinden iftar vaktine kadar belirli bir amaç için ve bilinçli olarak yeme içme ve cinsi münasebetten uzak durma anlamına gelir. Kuranı Kerimde Bakara Süresi’nin 183. Ayeti kerimeside  “ ey iman dedenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz takva sahibi olursunuz.” orucun farz olduğunun delilidir.

Oruç riyanın en az karışacağı bir ibadettir. Ramazan ayı bir mağfiret ve rahmet ayıdır. Bağışlanma ayıdır. Bu ay geldiği zaman yardımlaşma duygularımız artmakta, kırgınlıklar küskünlükler giderilmekte. Sabrımız üst seviyeye çıkmakta , oruçlu olunduğu için kötü söz ve davranışlardan uzak durulmaktadır. Bu konuda da hadisi şerif “oruç bir kalkandır biriniz oruçluyken çirkin kaba bir söz söylemesin, bağırıp çağırmasın, kavga etmesin. Biri kendisine kötü söz söyler yada çatarsa da ben oruçluyum desin ve sussun” buyurulur. Buradan da anlıyoruz ki orucu sadece mideye bedene tutturmak değil aynı zamanda ruhen ve manen de oruç tutulmalıdır.

ORUÇ TUTARKEN DİKKAT EDİLMELİ

17 saat tutulacak oruçta yolculuk hastalık ileri derecede yaşlılık gibi meşru vaziyetten dolayı  bozulan orucun kazası yapılır daha sonra gününe gün tutulur. Hastalık ömür boyu sürecekse fidyesi verilir. Unutarak yemek içmek orucu bozmaz çünkü efendimizin bildirdiğine göre onu Allah yedirip içirmiştir. Diş fırçalamak, ağız çalkalamak orucu bozmaz ama mümkün mertebe iftar ve imsaktan önce bunları yapmak uygun olur. Serinlemek için ağız çalkalamak duş almak gibi şeyler orucu bozmaz. Astım hastalarının kullandığı ağza verilen oksijen, göz damlası, burun damlası, ine yaptırmak, kalp hastalarının dil altı hapı orucu bozmaz.

 

Korucu ulak damlası veya kulağı yıkatmak orucu bozmaz ama kulak zarında delik varsa oradan direk yemek borusuna gittiği için oruç bozulabilir. Fitil kullanmak orucu bozmaz iğne tedavi amaçlı ise orucu bozmaz ama vücuda direnç veren bir şeyse orucu bozar. Hastaya serum ve kan vermek oruç bozmaz. Böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanan periton diyaliz sıvı verilmezse oruç bozulmaz, anjiyo yaptırmak orucu bozmaz. Biyopsi yaptırmak, akupunktur, merhem, ağrı bantları orucu bozmaz. Diş tedavileri eğer ağıza kan ve ilaç kaçmayacaksa orucu bozmaz.