Levent Altun'dan seçim öngörüsü

  • 2015-06-05 10:27:25 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun'dan seçim öngörüsü

Ve nihayet 7 Haziran seçimleri geldi çattı. Pazar günü seçmenler, sandığa giderek son sözü söyleyecekler.

Ben bugün yaşadığımız şehir Kocaeli ile ilgili öngörülerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bunu herhangi bir siyasi görüşe yakın ya da uzak olduğum için değil, toplumun her kesimleriyle iç içe olan, onların nabzını tutan bir gazeteci olarak yapacağım.

Bunu yaparken de, ‘ya tutarsa’ mantığıyla değil, son genel ve yerel seçimlerin rakamsal istatistiklerine göre yapacağım.

Kocaeli’de 11 milletvekilimiz var. 2011 genel seçimlerinde AKP 7, CHP 3 ve MHP 1 milletvekili çıkardı.

Şimdi her partiyi tek tek ele alarak, yarınki seçimlerle ilgili öngörümü paylaşayım. Öncelikle bir hatırlatma yapayım, 2011 yılındaki geçerli oy sayısı 951 bin. Yarınki seçimlerde geçerli oy sayısının 1 milyon civarında olması muhtemel. Bir başka hatırlatma daha yapmak gerekirse, milletvekili sayıları alınan oyun direk yüzdesi ile hesaplanmıyor. Toplam geçerli oy, partilerin aldığı oya bölünerek tek tek belirleniyor. Yani en çok oy alan partiden başlanmak suretiyle, ikinci partiye kadar devam edip, oyların bölünmek suretiyle hesaplanıyor.

CHP ve MHP ile başlamak istiyorum. Çünkü bu iki partinin alacağı milletvekili sayısının daha belirgin olduğunu düşünüyorum.

2011 seçimlerinde 235 bin oy alan (yüzde 26) CHP’nin bu seçimlerde 280 bin (yüzde 28) oy almasının muhtemel olduğunu ve bunun da 3 milletvekiline denk düştüğünü öngörüyorum. CHP’nin 4 vekil çıkarması, 2’ye düşmesi kadar zor ihtimal!

MHP ise 1 olan vekil sayısını 2’ye çıkarmanın eşiğinde. 2011’de 113 bin oy alan MHP, Lütfü Türkkan faktörü ve genel konjonktürdeki artışla birlikte (yüzde 16) barajını aşıp 160 bin oy ile ikinci vekili çıkaracaktır.

HDP, Kocaeli’nde en kritik parti durumunda. HDP’nin alacağı oy, AKP’nin milletvekili sayısıyla direkt bağlantılı durumda.

HDP son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 45 bin oy aldı. Şimdi ise bu oy oranını 80 bin bandına taşıması gerekiyor. Peki bunu başarabilir mi? CHP’den, sosyalistlerden, Kürtlerden, Alevilerden ve AKP’nin içindeki Kürtlerden oy alması beklenen HDP eğer Kocaeli’de yüzde 8’e ulaşır da 80 bin oy alırsa, bu AKP’nin milletvekili sayısının 5’e düşmesi demektir. Eğer bu sınıra ulaşamazsa AKP 6’ncı milletvekilini de meclise göndermiş olacaktır.

Gelelim diğer kilit parti olan AKP’ye. 2011 seçimlerinde 502 bin oy alan ve yüzde 52 ortalamaya sahip AKP’nin Türkiye genelinde yapılan anketlere göre oy oranının yüzde 40 (bazılarına göre daha düşük) seviyelerine kadar düştüğü ifade ediliyor. Ancak Türkiye genelinde yaşadığı düşüşü, Kocaeli’nde çok fazla yaşamaz diye düşünüyorum. Kocaeli’nde çok ama çok kritik bir eşikte. Eğer yüzde 42 alırsa, bu 6’ncı milletvekili demektir. Yüzde 40’ta kalırsa, 5 milletvekili demektir.

 

Sonuç olarak şöyle bir tablo bizi bekliyor. CHP’nin 3, MHP’nin 2 ve AKP’nin 5 milletvekili çok olası görünüyor. Geriye kalan 1 milletvekilini yüzde 2’lik oy belirleyecek. O milletvekili ya HDP’den olacak ya da AKP’den. Yani Kocaeli’ndeki tablo ya 5-3-2-1 ya da 6-3-2 şeklinde olacaktır. Salı günü bu değerlendirmeyi tekrar yapmak dileğiyle, seçimlerin ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum ve herkesi Pazar günü demokratik hakkını kullanmaya davet ediyorum.