Sendikadan şok istifa

  • 2015-06-01 07:23:14 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Sendikadan şok istifa

-Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, yurt genelinde metal sektöründeki grev ve eylemlerin son yılların en örgütlü en bilinçli işçi hareketi olduğunu belirterek şu aşamaya kadar Bursa, Ankara, Kocaeli’de 30 bin işçinin Türk Metal İş Sendikası’ndan istifa ettiğini söyledi.

 

Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, metal sektöründeki grev ve eylemleri değerlendirdi. Aydın yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; ‘’Bu işin başlangıcı 2010 yılı. Bu yılda Birleşik Metal İş sendikası olarak işveren sendikası MESS’le Türk Metal Sendikasının yapmış olduğu sözleşmeyi imzalamayarak işyerlerinde başlatmış olduğumuz mücadele sonucunda resmi sözleşmede imza attık ama işverenlerle yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde yapılan anlaşmada yüzde 100 fark alarak TİS sürecini başlattık. O süreç tamamlandıktan sonra hem bu bölgede hem de diğer bölgelerde sendikamıza yönelik bir takım talepler ortaya çıktı. TİS sonunda özellikle 2012 yılında hem Gebze, hem Trakya hem de Bursa bölgesinde özellikle BOSH’da işçiler Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal İş Sendikası’na geldiler. Daha sonra yapılan mücadele sonucunda özellikle Cengiz Makine da güzel bir süreç geçirdik, burada işçi haklarını geliştirdik yüzde 50’ye varan zamlar alındı ama BOSH’da bir takım uluslar arası finans örgütleri, patronlar hükümet ve işverenle Türk Metal Sendikasıyla devreye girerek orada işçilerin geçişlerini engellediler. Dolayısıyla orada yasal olarak belki bizi engellediler ama bu işçilere biz Birleşik Metal İş Sendikasının örgütlü sendika mücadele ve DİSK’in kültürünü verdik, süreci devam ettirdik. 2014-2016 TİS süreci mücadelesini verdik, bu arada Türk Metal İş Sendikası 3 yıllık toplu sözleşmeye imza attı ama asıl sorun bundan sonra başladı. Biz yaptığımız toplantılarda imzanın 3 yıllık atılmaması gerektiğini vurguladık. Diğer sendikaların tabanlarıyla bağlantıları yoktu, işverenlerin zoruyla ayakta duruyorlardı, bugün bizim gerçeklerimiz şimdi ortaya çıktı. Bugünün süreci bunlarla ortaya çıktı. Bugün yaşanan olaylar son yılların en örgütlü en bilinçli işçi hareketidir. Yaklaşık 10-15 günlük eylemler sonucunda şu aşamaya kadar Bursa, Ankara, Kocaeli’de 30 bin işçinin Türk Metal İş Sendikası’ndan istifa ettiğini biliyoruz. Renault, Tofaş gibi çok sayıda işyerinde sendika olarak sıfırlandılar.

Gebze bölgesinde de önemli işyerlerinde istifalar var. Gebze’de 5 fabrikada istifalar başladı, bu sabahda Pimsa Adler işyerinde işçiler işi durdurdu. Aralarında Arçelik olmak üzere 5 fabrikada eylem var bu sayı artabilir. 3 fabrikayla görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim Birleşik Metal İş Sendikası olarak eylemler için özel bir çalışması yok, işçiler Türk Metal İş Sendikasından bir an önce kurtulmak istiyor. Bizim açımızdan çok acı bir durum, işçiler patronlara, haksızlığa, çalışma koşullarına karşı mücadele vermesi gerekirken sendikadan kurtulmanın mücadelesini veriyorlar. Konuşma ve protokollerin birinci maddesi sendikadan kurtulmak oluyor. Bu sendika açısından çok kötü bir durum biz yıllar önce bu mafyavari sarı sendikacılığın bir gün patlayacağını biliyor ve anlatıyorduk. Bu metal işçileri ve sendikamız açısından tarihi bir dönemeç ve yıl olacak ancak

İşçilerin uzun bir süreçte sendikasız kalması sakıncalı ve tehlikeli durumdur. Biz çeşitli dönemlerde işçilerin gerçek sendikaya gelip örgütlü mücadelelerine devam etmelerini istiyoruz. Birleşik Metal İş Sendikasında her zaman demokratik bir işleyiş var kendi sendikalarına yuvalarına dönerek temsilcilerini özgürce seçebilirler, toplu iş sözleşmesi taslağını özgürce hazırlayabilirler, isteklerini iletebilirler. İşçi sınıfının isteklerini karşılayabileceği bir sendika var. Türk Metal İş Sendikasından istifa eden tüm işçileri Birleşik Metal İş Sendikası altında örgütlenmeye davet ediyoruz.

Eylemlerin seçim arifesinde gerçekleşmesinin seçimlerle bir ilgisinin bulunmadığını bunu sadece işçilerin sendikadan kurtulmanın mücadelesi olduğunun altını çizen Necmettin Aydın, eylemlerin ekonomiye zararı yönündeki eleştirilere de şöyle yanıtladı;’’10 yıllık bir işçi bin 3oo lira maaş alıyor, işçiler yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Kimin ekonomisini düşüneceğiz, bizim zaten ekonomimiz sıkıntılı hükümet eylem sonucu ekonomiyi düşüneceğine bu adaletsiz dağılımı çözmeli. Herkes buradan bir ders çıkarmalı.’’