Gebze Hünkara Vefa’da buluştu

  • 2015-05-22 07:11:53 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze Hünkara Vefa’da buluştu

Gebze Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen Uluslar Arası Hünkara Vefa Tarih Sempozyumu GKM’de düzenlenen açılış töreniyle başladı.

 

3. oturumda akademisyenlerin Fatih dönemini tüm detaylarıyla ele alacağı sempozyumun açılışında konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Çağ açıp çağ kapatan böylesine yüce bir şahsiyetin Gebze ile bağının olması elbette bizim için hem büyük bir gurur, hem de büyük bir nimettir. Bugün ikincisini düzenlediğimiz Uluslararası Hünkara Vefa Sempozyumu ile, hem ona vefa borcumuzu ödemek, hem de Gebze’nin çok fazla bilinmeyen Tarihi Kent Kimliğini canlandırmak istedik” dedi

 

GENİŞ KATILIM

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde bu sene 2.’si düzenlenen Uluslar Arası Hünkara Vefa Tarih Sempozyumu, düzenlenen açılış töreniyle başladı. Gebze Kültür Merkezi salonunda 20’yi aşkın seçkin akademisyenin katılımıyla düzenlenen sempozyumun açılışına ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Prof. Dr. Mehmet Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, belediye başkan yardımcıları Nilay Ayran, Orhan Sipahioğlu, Sadık Albayrak, Engin Güzel, belediye meclis üyeleri, öğrenciler ve Gebzeliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılışında kum sanatıyla yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatının konu edildiği tanıtım filmi de konuklar tarafından beğeniyle izlenildi.

DEĞİŞTİREN LİDERLER YETİŞTİRDİ

Ulusal televizyon kanallarında da canlı yayınlanan açılış töreninde kısa bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bu millet tarih boyunca, tarihin akışını değiştiren liderler ve dünya çapında büyük şahsiyetler yetiştirdi. Fatih Sultan Mehmet de, bu liderler içerisinde çok özel ve önemli bir yere sahiptir” dedi. “Fatih Sultan Mehmet Han, çok iyi yetişmiş, çok yönlü bir kişiliktir. Gerek şahsiyeti, gerekse icraatlarıyla ilgili pek çok övücü söz söylenebilir.

FATİH’İN KURUCU VASFI

Ama Fatih’in belki de en fazla üzerinde durulması gereken özelliği, O’nun kurucu ve inşa edici bir vasfa sahip olmasıdır” diyen Başkan Köşker konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Çağ açıp çağ kapatan böylesine yüce bir şahsiyetin Gebze ile bağının olması elbette bizim için hem büyük bir gurur, hem de büyük bir nimettir. Bugün ikincisini düzenlediğimiz Uluslararası Hünkara Vefa Sempozyumu ile, hem ona vefa borcumuzu ödemek, hem de Gebze’nin çok fazla bilinmeyen Tarihi Kent Kimliğini canlandırmak istedik.

FERMANLAR KİTABI BİR KAYNAK

Hünkara Vefa Sempozyumu bizlerde yeni düşünceler ve yeni ufuklar açtı. Bir büyük hizmeti daha gerçekleştirmemize vesile oldu. Türkiye ve yurt dışından pek çok ülkenin arşivinden toplanan 150 belge ile bir kitap çalışması yaptık. Prof. Dr. Mehmet Çelik hocamızın editörlüğünde, titiz bir çalışmayla “Fatih Sultan Mehmet Dönemi Fermanları ve Arşiv Belgeleri” adlı muhteşem bir eser ortaya çıktı. Fatih dönemi belgelerinin yer aldığı bu kültür hazinesi tarih ve kültür araştırmalarına kaynaklık edecek. Bu önemli eserin ortaya çıkmasında katkısı olan tüm bilim adamlarımıza ve tarihçilerimize huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

GEBZE’YE ÖNEMLİ KATKI

Kitabımızın ve bugün Fatih Sultan Mehmet’in ve Dönemi’nin değişik yönleriyle ele alınacağı sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”  Başkan Köşker’in ardından selamlama konuşması yapan Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, “Gebze’nin adının böylesine önemli entelektüel etkinliklerle anılmasına vesile olan başta belediye başkanımız ve ekibine, katılımcı kıymetli akademisyenlerimize teşekkürlerimi sunuyor. Sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından sempozyumun oturumlarına geçildi.