Kaplan'dan emeklilere sitem

  • 2015-05-10 09:36:16 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kaplan'dan emeklilere sitem

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Türkiye Emekliler Derneği Gebze Şubesi’nin kongresinde yaptığı konuşmada, milletvekilliği döneminde TBMM’de emeklilerin hakkını savunduğunu söyledi. Milletvekili Kaplan, konuşmasında emeklilere sitemde de bulunarak, “Emeklilerin durumu çok kötü. Türkiye’de 11 milyon emekli var, seçmenin yüzde 25’ini oluşturuyorsunuz. Sizi bu koşullara itenleri neden destekliyorsunuz anlam veremiyorum” diye konuştu.

Özellikle 2015 yılında emeklilere yapılan yüzde 2,3’lük maaş zammına değinen Kaplan, “Ben bunu meclisteki konuşmamda dile getirdim. Emeklilere yüzde 2,3’lük zammın gerekçesini sordum. Çalışma bakanı, Maliye bakanına yönlendirdi. Maliye bakanı ise, ‘Bu konu beni aşar’ diye geçiştirdi. Eğer bu zam enflasyon oranına göreyse, aynı dönemde gıda ürünlerine yüzde 15, ulaşım ve suya yüzde 20 oranında zam yapıldı. Emeklilere yapılan zam çok komik, günlük bir çay parası bile değil” şeklinde konuştu.

Kaplan, milletvekilliği döneminde özellikle intibak yasası, çalışan emeklilerden kesilen yüzde 15’lik sosyal güvenlik destek primi konularında önergeler verdiğini ve emeklilerin hakları savunduğunu anlattı.

 

Kongreye katılan emekliler, Kaplan’ın konuşmasını büyük bir dikkatle dinlediler ve alkışladılar.